Annonce

Annonce

Svar: Min søn på 10 mdr. vil ikke spise


22. september 2008

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Minna

Det er helt normalt at børn i 10 måneders alderen lukker munden sammen for skeen og ofte er det et udtryk for at barnet i denne alder, begynder at vise egen vilje, mere selvstændighed og dermed viser at det gerne vil spise selv.

Når jeg ser din plan for dagen, så ser det ud som om at din dreng får rigtig meget skemad og meget lidt mad i stykker, meget lidt mad, som han selv kan spise og jeg tænker derfor at det er der du skal møde ham nu.

Du skriver at han næsten mestrer at spise med ske. Det er meget flot hvis han kan det, de fleste børn kan ikke dette før de er ca 16 måneder gamle. Hvis han kan, må det således kræve rigtig stor koncentration fra hans side og gøre ham træt ... Derimod kan han sagtens spise med en gaffel og han kan også spise med fingrene og det skal han have lov til.

Det er samtidig vigtigt, at du prøver at give ham madro, at du sætter en tallerken foran ham eller lægger lidt mad på en dækkeserviet eller lignende, og så lader ham gå igang selv uden dit fokus og uden din hjælp. Når det så bliver lidt for svært for ham, så kan du supplere med lidt mos.

En dagsplan kunne se således ud:

Morgen 7.30: Havregrød, lavet med mme som nu, vand eller kold mme af kop

Formiddag 9-9.30: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop

Puttes til formiddagslur ca kl 10

Frokost 12: ...


Annonce

... Brødhapsere med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg og tilbehør af rester fra aftensmaden. Det kan være kogte pastaskruer, stykker af frikadelle, kartoffelbåde, ½ hårdkogt æg, kogte ærter, majs, gulerod mv. Kan suppleres op med lidt grøntsagsmos ved behov. Vand af kop.

Puttes til middagslur med en flaske mme

Eftermiddag 15.30: En portion yoghurt med frugtmos (det som du plejer at give til frokost), ½ bolle med smør, ost. Frisk frugt i hånden at spise selv. Vand af kop.

Aften 17-18: Aftensmad som I andre spiser, det vil igen sige mad i stykker suppleret op med mos ved behov. Du kan mose f.eks. kartofler med sovs, give ris med lidt sovs og lignende og så give kogte grøntsager, kød, fisk osv. i stykker ved siden af. Det er vigtigt at han får mad, som han selv kan spise enten med fingrene eller med gaffel. Han må få alt: frikadeller, farsbrød, boller i karry, madpandekager, spaghetti med kødsovs, lasagne, fiskefiletter, laks og stuvet spinat osv. Alt hvad I nu selv spiser. Vand af kop.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Suppleres evt med en portion frugtgrød med mme på som dessert. Kold mme eller vand af kop

Puttes til natten med en flaske mme ca 19.30

Sen aften 23: Flaske med mme og sover derefter til næste morgen tidlig, hvor dagen starter med grød.

Jeg håber mine tanker og ovenstående plan for dagen hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjenbetændelse

Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.

Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.

Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...

Læs mere i Babylex

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce