Annonce

Annonce

Svar: Mælk og madvaner til dreng på to år og spørgsmål vedr. sundhedspleje


30. marts 2004

Kategori:
Alder:
2 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Maria

For det første kan du altid ringe til din undhedsplejerske og bede om et råd. I mange kommuner er der også åbent hus arrangementer, hvor man kan møde op. Derudover så vil der ofte også være tilknyttet en sundhedsplejerske til den institution, hvor dit barn går. Det vil sige børnehave, vuggestue osv. Sundhedsplejersken laver f.eks. hygiejnetilsyn i institutionen eller kommer og rådgiver forældre og pædagoger, hvis der er behov for det i en eller anden sammenhæng. Dette er dog noget der skal aftales løbende og det ligger dermed ikke som en fast aftale.

Derudover så er sundhedsplejerskerne ansat på skolerne. Mange steder vil sundhedsplejersken have en ugentlig træffetid på skolen og det er også sundhedsplejersken der mange steder vejer, måler, syns- og høreprøver børnene. Derudover kan sundhedsplejersken undervise klassetrin i forskellige emner, f.eks. undervisning i menstruation, pupertet osv.

De fleste sundhedsplejersker laver således ikke kun småbørns besøg, hvorfor du sagtens kan benytte dig at sundhedsplejens tilbud også fremover.

Med hensyn til din søn, så har han behov for ½ liter mælk dagligt (incl yoghurt mv). Da han er en fin stor dreng vil det være godt at tilbyde ham letmælk i stedet for sødmælk. Indholdet af kalcium og vitaminer er det samme i letmælk, det er kun fedtprocenten der er anderledes og ekstra fedsstof kan han få i sin havregrød på brødet osv. ...


Annonce

... Hvis du synes han er småtspisende, vil det være en god idé at købe vitamin tyggetabletter, hvor han kan få en dagligt.

Med hensyn til natflasken, så er det største problem omkring den jo nok, at mælk indeholder sukker og hvis din søn ligger med flasken, når han skal sove og dermed ikke får børstet tænder efterfølgende, så er der god grobund for caries og efterfølgende huller, hvilket jo er synd.

For din søn handler det nok om tryghed. Flasken er en del af det genkendelige ritual, når han skal sove og derfor er den rar at få. Jeg synes derfor det kan være en god idé langsomt at skifte flasken ud med en godnathistorie, hvor han på et tidspunkt selv kan vælge, hvad han helst vil have, og måske så selv vælger flasken fra. Du kan også i stedet for at tilbyde mælk, tilbyde ham vand i stedet, men det er ikke sikkert at han køber denne. Tilsidst er der jo den mulighed, at når flaskesutterne er slidt op, så 'dur flasken ikke mere' og så kan man ikke få den;o)


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Med hensyn til mad, så skal din søn spise selv. Han kan mestre både at spise med gaffel og ske og naturligvis bruge sine fingre. Jeg tror bare aldrig han egentlig rigtig har lært det og for ham er det en vane at lege imens der 'skovles ind'. Tilbyd ham derfor et varieret udbud af mad og grønt + frugt (som I selv får), som han selv kan spise. Stil tallerkenen foran ham og lad ham få ro til at gå igang:o)

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce