Annonce

Annonce

Svar: Mad når start i dagpleje


8. september 2008

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Det er vigtigt at du fortsætter med grød og mos, ved siden af dette skal du så tilbyde din dreng mad i stykker, så han stille og roligt bliver mere fortrolig med mad med bid i :o) Når du giver ham brødhapsere, så prøv at putte dem ind i siden af munden på ham, så han med det samme skal tygge sammen på det, i stedet for at give maden direkte og lige ind i munden, hvor han skal bruge tungen til at bevæge det til siden med.

Giv ham mad i små hapsere som skal tygges med det samme og giv ham også større stykker i hånden, som kan skal sutte på, bide af osv. så han stille og roligt bliver mere fortrolig med det også.

En plan for dagen kunne se således ud:

Tidlig morgen 05/06: Evt. ammes

Morgen 7-7.30: Havregrød, det gør ikke noget at du køber det industrielle, det vigtigste er at han spiser og starter dagen med grød. Du kan også give ham øllebrød eller flerkornsgrød for at variere det lidt. Sødmælk af kop.

Afleveres i dagpleje

Formiddag 9: ½ bolle, ½ banan eller anden frugt, hvor børnene spiser sammen, vand af kop

Puttes til formiddagslur

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk og ved siden af små rugbrødshapsere med forskelligt pålæg. Han må meget gerne få grøntsagsmos fra glas og det kan bruges som pålæg eller gives med ske. Han kan også få lidt godt kogte pastaskruer med, agurkestænger eller lignende, som han kan sidde og gnaske lidt på. Vand af kop.

Puttes til middagslur evt. med en flaske mme, det afhænger af hans mælkeindtag i øvrigt

Eftermiddag 15-16: En lille portion tykmælk, neutral ...


Annonce

... yoghurt, eller lignende med lidt rugbrødsdrys, frugtmos, ½ banan, eller anden frisk frugt, ½ bolle med smør. Vand af kop

Aften 18: Det samme som I spiser, pasta, lasagne, frikadeller, boller i karry, farsbrød, laks og stuvet spinat osv. Som du kan se er retter med sovs og hakket kød godt, det er lettere at mose disse ting, så han kan spise det samme som jer. Hvis I en dag får noget, som ikke er børnevenligt, så vil det være fint at give ham mos fra glas som alternativ. Du skal her naturligvis købe produkter passende til hans alder, men man kan få både lasagne, spaghetti, grøntsagsretter osv. til hans alder, som er et bedre alternativ end grød.

Puttes til natten med amning ca 19.30


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Sen aften 23-24: Evt. amning - det afhænger helt af hans samlede mælkeindtag i løbet af dagen. De fleste børn er omkring 10 måneder inden de begynder at kunne sove igennem hele natten og således undvære mælk.

Med den alder han har nu, vil 3 amninger ofte være passende og omkring 10 måneders alderen vil det være fint med 2. Det vil sige amning tidlig morgen og aften eller amning aften og sen aften og så starte dagen med grød. Samlet har han behov for ca 500ml mælk dagligt og det vil være fint dækket ind med amning x 3, en portion tykmælk og lidt mælk af kop, via sovs i maden osv.

Og så et stort skulderklap til dig - det er super flot at du har fået amningerne skruet ned, så du netop nu ammer 2-3 gange dagligt - lige efter bogen ...:o) Det har holdt hårdt ved jeg, så det er super gået!

Håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Mange tak for dit svar. Vi brugte alle dine råd i går, og Oscar endte med at sove fra 23, hvor han selv vågnede for mad og helt indtil 04.45, så jeg er lykkelig! Nu må vi bare blive ved, og så skal det forhåbentlig nok gå ...

Tak fra Maja
Mor til Oscar på 7 måneder


Annonce