Annonce

Annonce

Svar: Lang flyrejse


8. september 2008

Alder:
17 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære Maj

Det lyder dejligt med en rejse til Shanghai i december :o)

Nyhedens interesse er altid stor og derfor er det en rigtig god idé at medbringe noget nyt, noget han ikke har set før. Det er derfor godt med en lille rygsæk, med lidt små overraskelser, små pakker. Det er generelt en god idé at pakke tingene ind, så går der også lidt tid med at få det ud af papiret ... :o)

Det kan være alt lige fra en lille pakke rosiner eller en mandarin - det tager lidt tid at spise disse ting og de kan ofte godt lide det - til små stykker legetøj og her skal man så være lidt kreativ og medtænke at der i et fly er meget lidt plads og små dippedutter helst ikke skal falde alle vegne.

Det kan være en fordel at medbringe små bøger, pixibøger eller små billedebøger. Det kunne f.eks. meget vel være flap-bøger, hvor der gemmer sig noget under flappen, når man løfter eller trækker. Du kan også købe små fingerdukker, som du kan fortælle historier med og om undervejs og samtidig have sjov med at have på fingrene. Ikea sælger bla. fingerdukker billigt, men man kan også købe nogen som passer til specielle eventyr.

Puslespil ...


Annonce

... i træ med store brikker og knapper, som man løfter op og sætter i, kan være en god idé. Det er også godt at medbringe en blok og nogle store farver - helst nogle som ikke smitter af og derfor ikke tusch.

I kan også købe små spil, hvor I skal finde det som passer sammen - hunden passer med kødbenet, bjørnen passer med fisken, musen passer med osten osv. Jeg har nogle gange set dem til salg i Føtex, men de kan også købes andre steder.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Så er der magnetspil og magnettavler. Det magnetiske er meget godt netop til flyrejser og man kan lave mønstre og farver med magneter. Et meget simpelt geometribræt eller puttekasse er også en idé, hvor han skal finde de brikker og former, der passer i hullerne - men igen er pladsen jo begrænset.

Jeg håber at du hermed har fået lidt idé til leg og ellers er det jo et spørgsmål om at holde så meget gang i ham som muligt, når I er i lufthavnen. Jo mere krudt han kan brænde af der, jo bedre sover han forhåbentlig på flyet og kan han på flyet få lidt at spise, drikke, få et tæppe af stewardessen og en lille pude - så kan han måske sove en del af tiden væk.

Rigtig god fornøjelse :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Calcium

Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.

Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.

Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce