Annonce

Annonce

Brev:

Vægtforøgelse, morsyg og ferie


6. september 2008

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Vægtforøgelse, morsyg og ferie

Kære Helen.

Tak for dit sidste svar. Jeg har lige et par spørgsmål mere :-)

Min søn blev målt af SP i forb. med 9-måneders undersøgelse. Han vejede 9.3 kg - skulle have vejet 9.7 kg i følge SP. Men han var syg for en måned siden og tabte sig lidt i den forbindelse (har taget 300 gram på de sidste tre uger). Han er på ingen måder tynd - han har elastikker de rigtige steder.

For at få ham op på sin ideal vægt, kan jeg så bruge sødmælk til at lave hans havregrød/øllebrød i stedet for vand? Nu bruger jeg vand og tilsætter så MME og smør. Jeg tilsætter også ekstra fedtstof i hans mad. Problemet er dog nu, at han ikke gider mos men hellere vil have rigtig mad i stykker og der kan jeg jo ikke tilsætte så meget fedtstof/MME som i mos.

Har du nogle forslag til hvad jeg kan give ham? Og bekymrer jeg mig for meget, når der kun er tale om 400 grams ...


Annonce

... forskel fra hans reelle vægt til hans ideal vægt?

Han trives fint - er begyndt at kravle, og er generelt meget i bevægelse på gulvet. Han klapper, peger og vinker :-)

Er det normalt, at børn i denne periode hænger på mor og far HELE tiden...? Han vil nemlig kun være på gulvet, så længe vi er det. Han begynder at han at græde, så snart vi går. Han klamrer sig generelt meget til os i øjeblikket - selvom det er dejligt kan det også blive temmelig anstrengende. Hvor længe varer sådan en periode?

Og så et tillægsspørgsmål. Vi skal ud at rejse næste uge - med hans alder er der så noget vi skal være ekstra opmærksomme på i forbindelse med flyrejsen? Vi har pool i vores hus men den er jo ikke opvarmet. Vandet plejer dog at være ca. 27-29 grader på denne årstid - er det varmt nok? Hvad med at bade i havet?

Det var vist det for nu :-)

Mange hilsner fra
mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Babynest

En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.

En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce