Svar: Mad, mælk, lur og vægt
Kære Linda
Jeg sender her en plan for dagen, da jeg tænker at det vil give dig det bedste overblik over hvad din dreng skal have at spise og drikke i løbet af dagen for at være dækket ind.
Tidlig morgen 05/06: Flaske med mme og sover videre
Formiddag 9-9.30: Flaske med mme og puttes til formiddagslur
Frokost 11.30: Grød med frugtmos, vand af kop.
Puttes til middagslur med en flaske mme ca kl. 13
Eftermiddag 16-17: Flaske med mme
Powernapper ½ times tid
Aften 18: Grøntsagsmos, vand af kop.
Puttes til natten ca kl. 19.30 med en flaske mme
Sen aften 23-24: Flaske med mme
Nat 23.30-05.30: Begynder måske at kunne undvære mælk i dette tidsrum, mange børn er dog 6 måneder inden de kan dette.
Omkring 6 måneders alderen vil det være fint at begynde med 3 måltid skemad og det vil her kunne ligge om formiddagen inden formiddagsluren. Du kan således give grød formiddag, grød eller grøntsagsmos til frokost og grøntsagsmos til aften.
Med den alder din dreng har nu, er det ikke noget problem at lave f.eks. ½ liter mme klar på forhånd og have det stående klar i køleskab, så du bare kan varme en flaske i mikroovn eller vandbad. Det er dog sådan at mælk der har været varmet ikke må bruges igen - det må ikke opbevares i termobeholder, men skal smides ud.
Termobeholderen kan du bruge på den måde ...
... at du, når I skal på tur, kan medbringe kogt vand på flaske, som så kan holde sig varmt. Inden mælken skal gives, kan du så komme pulveret i. Nogle forældre bruger her at have en flaske med varmt vand og en med koldt vand med, så de kan blande og få temperaturen rigtig. Alternativet er at bruge mme på brik, når man er på tur. Her kan brikken opbevares under barnets dyne, så er mælken okay i temperatur til at blive givet på flaske.
Se i øvrigt min artikel "Når du giver dit barn flaske" som du finder i artikelsamlingen.
Hvorvidt jeres dreng reagerer på at blive vækket og komme i musikalsk legestue, må komme an på en prøve. Nogle børn trives fint med dette, andre vil reagere voldsomt på det og blive meget pylret og kede af det. Du må altså se hvordan han tager det :o)
Med hensyn til vægtøgning så er han jo en stor dreng og du kan derfor ikke forvente at han bliver ved med at tage på i samme hast. Gennemsnitlig vil drenge i 5-6 måneders alderen tage godt 500g på og vokse 1,9 cm. Den bedste vurdering af hans vægt og lægde får du dog ved at bruge kurverne som du finder i Livets Bog på medlemssiderne.
En gennemsnitlig tommelfingerregel er at han fordobler sin fødselsvægt inden for de første 5-6 måneder og tredobler sin vægt inden han bliver et år.
Håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder









