Annonce

Annonce

Svar: Sove ude hos andre


31. august 2008

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Maibrit

Små børn har rigtig svært ved at lukke lyde ude, det hører ligesom alt ...

Når du går og hører radio, så kan du lukke til og fra. Det betyder, at du f.eks. hører en melodi, som du synger med på. Så kommer der noget snak som du ikke hører, så kommer der en ny melodi og noget snak som du hører og så kommer der igen noget, som ikke interesserer dig. Du er også i stand til at filtrere baggrundsstøj væk. Du hører ikke trafikken på vejen, du hører ikke fuglene fløjte i haven osv.

Valdemar har ikke denne evne, han hører ligesom det hele og især når I er andre steder end hjemme, hvor der er nye lyde, nye stemmer, biler, fuglefløjt osv. så bliver han naturligt mere forstyrret. Derfor sover han dårligere og har sværere ved at finde roen, når I er ude.

Det ændrer sig naturligt i takt med at han bliver ældre. Men indtil da, så vil det være rigtig godt at du ...


Annonce

... medtænker at han har brug for hjælp til at blive skærmet. Det vil således være rigtig godt at putte ham i et tilstødende lokale, når I er på besøg hos dine forældre. Putte ham, hvor der er mest muligt ro, så han så vidt muligt ikke bliver forstyrret.

Det er en god idé at lære ham at sove i barnevogn. Hvis du kan gøre det til en vane at mindst en af lurene i løbet af dagen foregår i barnevognen, så bliver han stille og roligt vant til at sove ude og det er, som du selv er inde på, praktisk at han kan sove der - også når I er ude. Barnevognen bliver således et genkendeligt og trygt sted at sove og derfor vil han i den kunne sove rigtig godt uanset hvor I er.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Generelt er vi jo i DK meget glade for at børn sover ude, får frisk luft og æblerøde kinder. Men der er også noget praktisk i at lære børn at sove der, netop når man skal nogen steder.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Moderkagebiopsi, moderkageprøve

En moderkagebiopsi kaldes også for Chorion Villus Samling eller CVS. Moderkageprøven laves for at undersøge for kromosomsygdomme og visse arvelige sygdomme hos fosteret.

Moderkageprøve laves, når du er mellem 11. og 16. graviditetsuge. Prøven laves normalt ved, at der stikkes en tynd kanyle ind gennem maveskindet. Det føles ofte som at få taget en blodprøve, men kanylen bevæges ofte lidt frem og tilbage, fordi man derved kan få taget en lille bid af moderkagen ud. Man scanner før...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce