Annonce

Annonce

Svar: Kost og ernæring samt udvikling 8 mdr


29. marts 2004

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Line

Jeg synes det er fint at du fortsætter med flaske om morgenen, da I begge har det rigtig godt med det. Jeg tænker at hvis du nu havde ammet, så have det været naturligt at amme om morgenen, evt i sengen før man stod op, og så have tilbudt øllebrøden efter morgenplejen, og det havde været helt fint, så det synes jeg du skal forsøge.

En plan kunne se sådan her ud:
Morgen: flaske
Formiddag: grød
Frokost: rugbrødhapser med forskelligt pålæg
Eftermiddag: bolle med smør og ost og lidt frugt
Aften: Stykker af grøntsager, kød og fisk (som I spiser)
Sen aften: flaske

Med hensyn til din ...


Annonce

... datters udvikling, så lyder hun til at være godt igang og hun skal nok lære at kravle. Det er helt normalt at barnet først begynder at skubbe sig bagud. Du kan hjælpe hende til at rulle fra ryg mod mave, ved at hjælpe hende med at få fat i sine tær. Når hun ligger på ryggen og med hænderne begynder at gribe i sine fødder, vil hun naturligt trille om på siden og derfra øve sig i at komme videre om på maven.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Mange børn står på tæer i begyndelsen. Hvis de gør det af sig selv er det helt fint, men hvis de gør det fordi de har været placeret i en gåstol er det ikke så godt.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce