Annonce

Annonce

Brev:

Amning og søvn - 12 mdr.


25. august 2008

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Amning og søvn - 12 mdr.

Kære Helen

Allerførst tak for en fantastisk brevkassen, som jeg ofte har læst.

Jeg har den dejligste pige på 1 år, som begynder vuggestue snart.

Mine spørgsmål til dig drejer sig om søvn og amning, idet min datter indtil nu er blevet ammet om natten og jeg har ret vanskeligt ved at vænne hende fra det.

Hun har aldrig "sovet igennem" , men er faldet i søvn i egen seng og så i løbet af natten kommet over i vores seng.

Jeg kan godt lide at give hende denne tryghed, men det er lidt svært nu, hvor hun ikke skal ammes om natten længere. Hun er dybt ulykkelig og selvom jeg går rundt med hende på armen, vugger hende, giver hende vand etc. tager det ofte meget lang tid før hun falder til ro og accepterer at falde i søvn uden mælk, ligesom hun, vågner efter en halv eller hel time igen og så er det samme tur som før.

Hvis jeg derimod tager hende over til mig i sengen og ammer hende, falder hun i søvn med det samme og sover til næsten morgen kl. 7 uden afbrydelser.

Hendes far har meget vanskeligt ved at stå op om natten plus han har arbejdet, så det har altid været mig som har været oppe med hende.

Han har forsøgt en enkelt gang eller to, men det er ikke gået så godt, fordi det tager så lang tid at få ...


Annonce

... hende til at falde i søvn igen.

Min sundhedsplejerske har foreslået, at jeg er mere "hård" og lader hende græde, men jeg har faktisk ikke lyst til, at det er den måde hun skal falde i søvn på.

Jeg er ligeglad med at det tager lidt længere tid at få hende til ro, jeg har masser af tålmodighed til hende og derfor ender det så med at blive mig, som gør det. Men hvordan vænner jeg hende af med at amme og samtidig giver hende tryghed og fysisk kontakt om natten? Bliver jeg nødt til at lade hende ligge og græde?

Hun spiser godt og er en glad pige, så jeg tror ikke hun vågner fordi hun er sulten, det virker derimod somom hun er lidt utryg.

Vores dag ser sådan ud:

Kl. ca. 7.00: havregrød lavet på mme. vand

kl. ca. 9.00: bolle med smør/grød/kiks. vand

kl. ca. 10.30: Ammes og lur i ca. 1-2 t.

kl. ca 12.00: rugbrød med div pålæg (det spiser hun sjældent meget af) og grød. vand

kl. ca. 15.30: bolle, frugt/frugtmos/frugtstang. vand

kl.ca. 18.30: mad som familien plus ekstra smør. mme i kop.

kl. 19.00: Ammes og puttes.

Nat: Ammes.

Kære Helen, hvordan vænner jeg min datter af med at amme og tror du det er tryghed hun har brug for, når hun vågner og er utrøstelig om natten?

Kærlig hilsen
Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce