Brev:
Amning og søvn - 12 mdr.

Kære Helen
Allerførst tak for en fantastisk brevkassen, som jeg ofte har læst.
Jeg har den dejligste pige på 1 år, som begynder vuggestue snart.
Mine spørgsmål til dig drejer sig om søvn og amning, idet min datter indtil nu er blevet ammet om natten og jeg har ret vanskeligt ved at vænne hende fra det.
Hun har aldrig "sovet igennem" , men er faldet i søvn i egen seng og så i løbet af natten kommet over i vores seng.
Jeg kan godt lide at give hende denne tryghed, men det er lidt svært nu, hvor hun ikke skal ammes om natten længere. Hun er dybt ulykkelig og selvom jeg går rundt med hende på armen, vugger hende, giver hende vand etc. tager det ofte meget lang tid før hun falder til ro og accepterer at falde i søvn uden mælk, ligesom hun, vågner efter en halv eller hel time igen og så er det samme tur som før.
Hvis jeg derimod tager hende over til mig i sengen og ammer hende, falder hun i søvn med det samme og sover til næsten morgen kl. 7 uden afbrydelser.
Hendes far har meget vanskeligt ved at stå op om natten plus han har arbejdet, så det har altid været mig som har været oppe med hende.
Han har forsøgt en enkelt gang eller to, men det er ikke gået så godt, fordi det tager så lang tid at få ...
... hende til at falde i søvn igen.
Min sundhedsplejerske har foreslået, at jeg er mere "hård" og lader hende græde, men jeg har faktisk ikke lyst til, at det er den måde hun skal falde i søvn på.
Jeg er ligeglad med at det tager lidt længere tid at få hende til ro, jeg har masser af tålmodighed til hende og derfor ender det så med at blive mig, som gør det. Men hvordan vænner jeg hende af med at amme og samtidig giver hende tryghed og fysisk kontakt om natten? Bliver jeg nødt til at lade hende ligge og græde?
Hun spiser godt og er en glad pige, så jeg tror ikke hun vågner fordi hun er sulten, det virker derimod somom hun er lidt utryg.
Vores dag ser sådan ud:
Kl. ca. 7.00: havregrød lavet på mme. vand
kl. ca. 9.00: bolle med smør/grød/kiks. vand
kl. ca. 10.30: Ammes og lur i ca. 1-2 t.
kl. ca 12.00: rugbrød med div pålæg (det spiser hun sjældent meget af) og grød. vand
kl. ca. 15.30: bolle, frugt/frugtmos/frugtstang. vand
kl.ca. 18.30: mad som familien plus ekstra smør. mme i kop.
kl. 19.00: Ammes og puttes.
Nat: Ammes.
Kære Helen, hvordan vænner jeg min datter af med at amme og tror du det er tryghed hun har brug for, når hun vågner og er utrøstelig om natten?
Kærlig hilsen
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





