Svar: Vågner så snart han har tabt sutten
Kære trætte familie
Det lyder som om at jeres dreng har fået jeg kalder for vanebetinget afbrudt søvn. Det handler simpelthen om at han har lært at han kun kan sove med sin sut i munden og vågner hver gang han taber den. Det er helt naturligt at sutten falder ud af munden, når han sover. Hans ansigtsmuskulatur slappes under søvn og kæben kan simpelthen ikke holde sammen på sutten - når kæben slappes, så falder sutten ud.
At få en sut og det at sutte sætter gang i tarmperistaltikken og det at sutte kan derfor være rart for børn, det giver på sigt lidt ro i maven og hjælper dem til at slappe af og overgive sig til søvnen. Derfor vil det normalt være helt okay at barnet får en sut at sove på og også får den, når og hvis barnet vågner en enkelt gang eller to i løbet af natten.
Når man som jer giver sutten hver time, eller hyppigere, giver sutten hver gang barnet vågner, så lærer barnet at mor og far kommer med sutten og at barnet ikke kan sove uden at have en sut i munden. Barnet lærer derfor også at vågne hver gang sutter falder ud af munden ... Jeres dreng har altså lært at han skal vågne hele tiden, for at få sutten, han vågner hver gang den tabes i visheden om at I putter den i munden på ham.
Børn har brug for det der hedder søvnassociationer. Det er ting vi forbinder med at skulle sove, ting vi bevidst benytter os af for at kunne falde i søvn. En søvnassociation for et barn kan være f.eks. at blive vugget, at få en sut, en sovebamse, at der bliver sunget en bestemt sang eller spillet et bestemt stykke musik. Ofte er søvnassociationer noget roligt, noget afslappende.
For jeres dreng er sutten helt klart en søvnassociation og der er desværre kun jer forældre til at ændre på denne vane. Med den alder har vil han ikke selv kunne finde sin sut i søvne og det er vigtigt at I kommer væk fra sutten som søvnassociation natten igennem.
Som du skriver er det en mulighed helt at droppe sutten, men det virker jo også lidt hårdt, når I nu har lært ham at bruge den. Der er jo også en årsag til at I giver ham den, sutten har jo også en god effekt nogle gange...:o)
Prøv at indføre andre søvnassociationer, noget som I kan holde ud på sigt. Det kan være at hjælpe ham med at skifte stilling. Ikke komme sutte i munden, men lægge ham om på siden eller maven, nusse og kærtegne ham lidt og på den måde få ham videre i søvnen. Bibehold også kluden ved hans ansigt, så han mærker og fornemmer at der er noget ved hans ansigt, som er rart og trygt. Lav evt en sutteklud til ham, hvor I trækker en stofble igennem en sut, så han ligger med den.
I første omgang ændrer det naturligvis ikke ...
... særlig meget, han vil stadig vågne og det vil ganske givet også være med gråd at han atter skal overgive sig til søvnen - men som du skriver, så har I været igennem det før og du ved, hvad det kræver, hvad I går ind til. I takt med at han bliver ældre vil han også selv kunne dreje sig rundt, skifte stilling og putte sig igen, ligesom han også vil kunne få fat i sin sutteklud og sove videre imens han holder i den.
I skal være opmærksomme på at børn i jeres dreng alder, naturligt sover meget uroligt og i drømme kan vågne op og klynke, smaske, virke frustrerede osv. men det foregår halvvejs i søvne og det er ikke ensbetydende med at I skal reagere. Han behøver ikke sut, mælk eller andet - nogle gange skal han faktisk have lov til at ligge og bare finde roen igen og han må gerne komme med lyde om natten.
Du skriver at far sover tungt og ofte ikke hører jeres dreng, det er dig der reagerer og du skal være meget opmærksom på om du reagerer for hurtigt. Måske skulle du lige give ham en chance for en gang imellem at komme videre i søvnen selv.
I den forbindelse er det vigtigt at nævne at en søvnassociation også kan være "shhh" eller "sååå", små beroligende lyde. Det skal være lyde som I også bruger når han er ked af det, når han skal sove og som han derfor forbinder med at skulle slappe af, tage det roligt, I har styr på det. Ved at bruge disse lyde som søvnassociation, så kan man om natten nå dertil, hvor man fra sin egen seng bare sige "sshhh" og på den måde hjælper barnet videre i søvnen og ikke får sin egen søvn afbrudt særlig meget ... Det er dog straks lidt sværere, hvis man sover i hvert sit værelse:o)
Du skal naturligvis sikre dig at han ikke vågner om natten fordi han er sulten og nu hvor han er næsten 7 måneder gammel, vil det sandsynligvis være passende med 4 måltider skemad dagligt og stille og roligt mere familiemad, mad i hånden osv. Han har forstat også behov for sine flasker og 4-5 flasker vil normalt dække hans behov for mælk. Han må altså fortsat gerne nå op på 750-800ml mme dagligt ved siden af grød/mos morgen, frokost, eftermiddag og aften.
Da far sover tungt, da du har brug for at få en sammenhængende nattesøvn og da I fortsat også gerne vil have jeres dreng til at sove i sin egen seng på eget værelse, så kan I overveje om far og søn skal sove i samme værelse et par nætter. Far reagerer for det første ikke så hurtigt som du gør og det giver mulighed for at jeres dreng måske falder i søvn igen af sig selv. Samtidig får du mulighed for at få en sammenhængende søvn og få lidt fornyede kræfter:o)
Håber I kan bruge mine tanker, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
Viden om børn:
Ekstra væske baby
Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.
Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.
Rød numse
De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.
For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.
Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!









