Annonce

Annonce

Svar: Gråd om natten - 9 mdr.


7. august 2008

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Birgitte

Det kan sagtens tænkes at din datter vågner eller snarere sover uroligt og græder mere eller mindre i søvne om natten, fordi hun klotter til i næsen. Hun er endnu ikke i stand til at pudse næse og selv få snottet løsnet og når man så ligger ned, så bliver det hurtigt værre.

Du skal derfor være opmærksom på at hun sover bedst med hovedgærdet let eleveret og at du med en lille pude eller lignende under hendes madras, kan løfte hovedenden lidt. Derudover vil det være rigtig godt at dryppe hendes næse med saltvand (isotonisk NaCl kan købes på apoteket) både som spray og som ampuller. Sidstnævnte er nok lettest at bruge i forhold til hendes alder ... Hæld ½ ampul i hvert næsebor så det kan løsne snottet og brug så en næsesuger til at få snottet ud og få passage i næsen.

Vær også opmærksom på at når man er snottet i næsen, så er man nødt til at trække vejret gennem munden. Derfor sover hun med åben mund og det bevirker at slimhinderne tørrer ud. ...


Annonce

... Derfor hjælper det ofte at give lidt vand at drikke, så slimhinderne i hals og mundhule får lidt væske.

Du skal naturligvis også sikre dig at hendes tilstoppede luftveje ikke ender med en mellemørebetændelse, så gør det ondt at ligge ned og hun skal i givet fald naturligvis ses af lægen, lyttes på, have tjekket ørerne og behandles.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Udover sygdom og de problemer det medfører i forhold til nattesøvn, så spiller hendes alder dog også ind. Der er ingen tvivl om at hendes alder og det at hun er startet i vuggestue betyder at hun lige nu sover uroligt om natten. Hun har en stor motorisk uro og også en mental uro - alle oplevelser i løbet af dagen skal bearbejdes om natten når hun sover og derfor drømmer hun mere, småklynker, får sig lagt i stillinger hun ikke selv kan komme væk fra osv.

Hun er igang med separationsfasen og vil naturligt være mere tryghedssøgende og mor-pylret i denne alder.

Jeg håber mine tanker hjælper lidt på vej og rigtig god bedring med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børnemad, færdiglavet

Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.

Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".

Du kan finde...

Læs mere i Babylex

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce