Skal jeg fortælle dig om spiseforstyrrelser?
23. november 2015

Læs omtalen af "Skal jeg fortælle dig om spiseforstyrrelser? " under annoncen ...
I denne bog kan du møde fem børn, der alle har forskellige spiseforstyrrelser. Børnene fortæller om, hvordan det er at have en spiseforstyrrelse set med deres øjne. Bogen kan hjælpe børn og voksne til bedre at forstå de udfordringer, der følger, når man lever med en spiseforstyrrelse.
Børnene beskriver bl.a.:
- Hvorfor de hver især føler, at de skal undgå mad
- Hvad årsagerne kan være til deres spiseforstyrrelse
- Hvordan en spiseforstyrrelse kan være mere end problemer med at spise
- Hvordan kammerater, forældre, lærere og pædagoger kan hjælpe dem med de udfordringer, der følger med at have en spiseforstyrrelse både hjemme og i skolen.
Denne flot illustrerede bog er en ideel introduktion til spiseforstyrrelser til børn og unge fra syv år og opefter samt til forældre, venner, lærere og andre fagfolk, der arbejder med børn med en spiseforstyrrelse. Bogen kan også bruges som et godt udgangspunkt for en diskussion i klassen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig