Go! Go! Geo
16. juni 2026


Jeg har valgt at give bogen "Go! Go! Geo" 5 bismarvægte. Se hvorfor under annoncen ...
Har dit barn svært ved at udtale g-lyden, så er hjælpen her. Bogen "Go! Go! Geo" er en lydhistorie, der hjælper dit barn med at træne sin udtale af /g/ på en sjov og lærerig måde. Bogen er en del af en bogserie til børn med udtalevanskeligheder.
Geo elsker at gå til golf, og familien er der altid for at heppe på Geo. Så råber familien "Go! Go! Geo". Geo har øvet sig rigtig meget op til golfkonkurrencen - så meget at han til sidst vinder en guldmedalje. Geo får samtidig øvet sig på Go!-lyden, og til sidst lykkes det ham at få godt styr på Go!-lyden. Øvelse gør nemlig mester.
Bogen "Go! Go! Geo" er en højtlæsningsbog, som indbyder til masser af dialog mellem dig og dit barn. Bogen tager udgangspunkt i Geo, der har svært ved at udtale g-lyden. Når I læser bogen højt, så kan dit barn spejle sig i Geo og samtidig blive hjulpet til at producere g-lyden.
Hver side indeholder logopædiske øvelser, der hjælper jer med at træne g-lyden og dermed træner dit barns udtale. For yderligere at støtte og fremhæve g-lyden anbefales at bruge tydelig artikulation og tilføje håndfonemer (en arm i jublende bevægelse). Og hvis du er i tvivl om, hvordan dette skal gøres, eller hvordan g-lyden helt præcist skal lyde, så er der bagerst i bogen en QR kode, som du kan skanne og dermed se og høre helt præcist hvordan. Genialt!
Bogen indeholder derudover en vejledning til forældre og andre, som gerne vil læse sammen med barnet. F.eks. er det vigtigt at være opmærksom på, at bogen træner g-lyden og ikke bogstavet. G-lyden er er en kraftig lyd, der kommer helt nede fra halsen. Gennem historien kan du støde på ord, som skrives med /k/ eller /g/, men som ikke udtales sådan. Derfor er det vigtigt at øve sig på lyden fremfor bogstavet. Det hele er dog fint forklaret bogen igennem.
Go! Go! Geo henvender sig især til børn i alderen 3-8 år. Men kan anvendes til alle børn med udtalevanskeligheder.
Et uddrag fra bogen:
Her er Geo. "Goddag Geo!"
>> Gentag sætningen "Goddag Geo" tre gange
Geo er på mange måder en helt almindelig dreng.
Geo er en glad, god og gæv dreng.
Geo elsker at spille golf og guitar - og han er
efterhånden blevet rigtig god til begge dele. Geo
har nemlig øvet sig hver dag. Geos familie hepper altid på Geo og råber: "Go! Go" Geo"
>> Kan du også heppe på Geo?
Bøgerne lægger op til dialog med barnet undervejs.
I bogserien findes:
Go! Go! Geo: Hjælp dit barn med g-lyden.
Rex, der ikke kunne brøle: Hjælp dit barn med r-lyden.
Talentfulde Tille: Hjælp dit barn med t-lyden.
Karate-Karla: Hjælp dit barn med k-lyden
Finns fæle fis: Hjælp dit barn med f-lyden
Super-Sille: Hjælp dit barn med s-lyden
Bøgerne læses højt som almindelige højtlæsningsbøger - og meget gerne for børn, der står på venteliste til logopædisk vejledning, eller som netop har afsluttet et logopædisk forløb. Bøgerne kan med fordel også anvendes som en forebyggende indsats i dagtilbuddet.
Det er en fantastisk bogserie, der er lavet til at støtte børns udtaletræning. Det er bøger, som både forældre/omsorgspersoner, pædagoger og logopæder kan bruge som højtlæsningsbøger, når de gerne vil støtte barnets sproglige udvikling. Jeg vælger at give bøgerne 5 bismervægte.
Om forfatterne
Celine Lærke Pitt er cand. mag. i Audiologopædi og arbejder til dagligt som logopæd i PPR. Ved siden af driver Celine børnelogopæd.dk med over 800 gratis fonologimaterialer til logopæder, forældre og pædagoger. Celine brænder for det fonologiske arbejde, og særligt at gøre fonologitræningen sjov og motiverende for barnet.
Vivian Kallsoy er diplomuddannet i Logopædi og arbejder som logopæd i PPR. Vivian har en særlig stor interesse for det fonologiske arbejde og har bl.a. sammen med sin kollega en fonologigruppe for børn med udtalevanskeligheder. Tidligere er Vivian uddannet pædagog med 18 års erfaring, primært indenfor 0-6 års området med særlig stor interesse for børns sproglige udvikling bl.a. indenfor den dialogiske læsning.
- god læselyst!
Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!
Mor til Jens på 13 måneder


