Børste og vuggestuen
13. juni 2026

Læs omtalen af "Børste og vuggestuen" under annoncen ...
Tag med Børste og vennerne i vuggestue!
Bogen "Børste og vuggestuen" er en tryg og charmerende pege- og findebog, der bygger bro mellem hjemmet og vuggestuens hverdag.
Det lille, stædige og meget populære pindsvin Børste, som de mindste kender og elsker fra DR Minisjang, har nu taget turen ind i vuggestuen.
Forfatter Tine Kej og illustrator Martin Jørgensen har skabt en flot papbog, der med garanti vil fange de 1-3 åriges opmærksomhed.
Bogen fungerer som en dialogbog, hvor I følger Børstes hverdag og kan tale om de ting og rutiner, der ofte er en del af små børns hverdagsliv. F.eks.:
- Det er morgen, og I ankommer til vuggestuen. Hvordan vinker I farvel? Har du en cykelhjelm? Hvad hænger der i garderoben?
- Til samling siger de godmorgen og taler om vejret. Børste synger. Hvilke sange kan du godt lide?
- Det er frokost, og de har madpakker med. Hvad kan du godt lide at spise? Hvordan ser din madkasse ud?
- Tid til middagslur. Børste vil ikke sove med bamse, men vil have den gule ambulance. Hvad kan du lide at sove med? Har du en sut?
- Og meget mere.
Der er masser af mulighed for at tale om store og små følelser, genkende rutiner, træne sproget og finde bestemte ting. Og Martin Jørgensens klare, glade farer og enkle figurer. gør det let for det lille barn at se og genkende motiverne.
Bogen anbefales til børn i alderen 0-3 år.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


