Lasse-Leif syn's der kommer en drage
30. oktober 2025

Læs omtalen af "Lasse-Leif syn's der kommer en drage" under annoncen ...
Lasse Leif elsker at få godnathistorier læst højt. Især hvis det er den med den store T-Rex! Eller den med den skeløjede enhjørning. Men det er mors tur til at vælge, og mors bog handler om gamle dage og er helt utrolig kedelig... "Men så var det, der kom en drage," udbryder Lasse-Leif! Alting bliver nemlig meget mere spændende, når han selv finder på historien.
Lasse-Leif bor sammen med sin far og mor og sin ven Luske-Lise, som er en dukke. Luske-Lise er dog ikke en helt almindelig dukke. Hun gør nemlig alt det, Lasse-Leif ikke må. Luske-Lise er Lasse-Leifs allerbedste ven - det meste af tiden.
Historierne om Lasse-Leif er perfekte til højtlæsning for børn i alderen 3-6 år. De fungerer rigtig godt som godnathistorie eller oplæsningsbøger, hvor barnet både kan genkende situationer fra hverdagen og samtidig blive overrasket og underholdt.
Bøgerne er illustreret af Annette Carlsen, som leverer farverige og dynamiske illustrationer, der understøtter fantasien.
I serien findes også:
Hvem har pruttet i Lasse-Leifs bukser?
Lasse-Leif og den sidste sut
Lasse-Leif vil ikke tale menneskesprog
Lasse-Leif er alene hjemme
Lasse-Leif samler på DET HELE
Lasse-Leif er skør med dans
Lasse-Leif gider ikke lege med fætter Finn
Lasse-Leif - Fri leg i supermarkedet
Lasse-Leif har verdens klammeste far
Lasse-Leif og den væmmelige makrelmad
Lasse-Leif - Perlepladens forbandelse
Lasse-Leif - byens bedste strømer
Lasse-Leif er med far på arbejde
Lasse-Leif og mormors nej-hat
Lasse-Leif og de hemmelige kæledyr
Lasse-Leif og ostemadsmonstret
Lasse-Leif - Ferie som i firserne
Lasse-Leif - drømmen om sukkermaven
Om forfatteren
Mette Finderup er født i 1968 og opvokset i Hvornum ved Hobro. Hun er uddannet i litteraturhistorie ved Århus Universitet.
Mette Finderup siger selv, det fik stor indflydelse på hendes senere forfattervirksomhed, at hun ”voksede op et sted, hvor man som barn kun kunne gå til spejder eller besøge bogbussen.” Hun blev den type barn, der i mangel af bedre læste bag på cornflakes-pakken om morgenen, og hun har formentlig læst en drengeklassiker som ”Ivanhoe” omkring 50 gange. Inden Mette Finderup kastede sig ud i livet som forfatter, var hun en af initiativtagerne til magasinet ”Woman”. Herefter vendte hun ”hjem” til bøgerne og blev redaktør i bl.a. Gyldendals Børnebogklubber – før hun tog Det Store Spring.
Mette Finderups første børnebøger om Sisse og Simone udkom i 2004, og hun har sidenhen bl.a. skrevet fantasyserien "A.S.P.E". og børnehavehittet Lasse-Leif.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
