Villads fra Valbys uhyggelige halloween
22. september 2016
Læs omtalen af "Villads fra Valbys uhyggelige halloween " under annoncen ...
Det er Halloween, og Villads og Amalie vil gerne ud og rasle. Men deres forældre kan slet ikke forstå, hvad der er det sjove ved blod og økser og zombier og den slags. De synes, at det må være nok at klæde sig ud til fastelavn.
"Hvis der er små børn i nogen af de huse, hvor I ringer på, så tisser de da i bukserne af skræk”, siger Villads far. Men det er jo lige netop det, der er det sjove, synes Villads. Heldigvis ender det med, at de får lov. Det er også rigtig sjovt. I hvert fald til at starte med. For som sædvanlig, når det handler om Villads, så ender tingene lidt anderledes end forventet.
Om forfatteren
Anne Sofie Hammer er cand. mag. i dansk og pædagogik. Hun debaterede i 2009 med Villads fra Valby, og har siden da udgivet 6 bøger i læs-selv-serien om Villads, så som Villads fra Valby er indbrudstyv og Villads fra Valby køber slik.
Køb bogen "Villads fra Valbys uhyggelige halloween " her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.