Jeg savner
8. maj 2016
Læs omtalen af "Jeg savner " under annoncen ...
Det er godt at lære sine følelser at kende. Og det er rart at vide, at alle andre heller ikke er glade altid, men at de ligesom en selv kan blive ked af det, bange, vrede, misundelig eller måske komme til at savne nogen en gang imellem. Når man kender de "dumme" følelser, er det meget lettere at få dem til at gå væk igen.
Kender du den følelse? er en ny serie der kan bruges som oplæg til samtale med yngre børn. I serien finder du bl.a. Jeg er misundelig, Jeg er bange, Jeg er ked af det og Jeg savner.
I enkle illustrationer og kortfattet tekst beskrives situationer, hvor de
forskellige følelser kan opstå, så børn kan genkende dem. Sidst i bogen gives forslag til hvordan man kan håndtere de 'dumme' følelser.
Målgruppe: 3-5 år
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.