Annonce

Annonce

Når det er uretfærdigt - hvad så?


28. juni 2015

Forfatter:
Jacqueline Toner og Claire A.B.
Forlag:
Dansk Psykologisk Forlag
Udgivelsesår:
2015
Sidetal:
96
Pris:
199
ISBN:
9788771582406

Læs omtalen af "Når det er uretfærdigt - hvad så? " under annoncen ...


Annonce

Måske har du lagt mærke til, at sørøvere i film og bøger tit har en kikkert, som de bruger til at zoome ind på andre skibe eller på land i det fjerne. Men når de zoomer ind på de små ting, der er langt væk, går de glip af den fantastiske skat, de allerede har lige ved siden af!

Ligesom sørøvere, der ser gennem en kikkert, kan børn zoome ind på én ting, de gerne vil have, og så slet ikke få øje på alle de gode ting, de allerede har. Hvis du hører til de børn, som ofte tænker, at det er uretfærdigt, er denne bog noget for dig.

Når det er uretfærdigt – hvad så? giver børn og deres forældre strategier og teknikker til at overvinde misundelse og jalousi. Bogen er baseret på kognitiv adfærdsterapi, og ved hjælp af trinvise opgaver og tegne- og skriveøvelser motiveres børn til at håndtere deres misundelse – så de kan sætte fulde sejl og have det sjovt undervejs!

I et let sprog og med mange illustrationer henvender bogen sig direkte til barnet, der selv kan læse, men den bør gennemgås sammen med en voksen, der kan støtte op om brugen af ideerne. Bogen er også relevant for lærere, pædagoger, psykologer og andre, der arbejder med børn.

Køb bogen "Når det er uretfærdigt - hvad så? " her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit uddybende svar..... Der er lige pludselig en masse ting der hænger bedre sammen for mig.

Tak fra Anja, med mindre ondt i brysterne


Annonce