Trivsel i det moderne børneliv
7. juni 2015
Læs omtalen af "Trivsel i det moderne børneliv" under annoncen ...
Trivsel i det moderne børneliv bygger på erfaringer fra mange års arbejde med børn og familier i forskelligartede sammenhænge. Ønsket er at få videreformidlet og delt viden om de symptomer, som børn kan have på stress og belastninger i deres hverdag.
"De tre forfattere har i mange år arbejdet med børn og familier i forskellige sammenhænge, og de formidler deres store viden om netop mistrivsel, symptomer og mestring. Bogens styrke er dels, at de forskellige kapitler kan læses enkeltvis og bruges som oplæg til diskussion i familien eller som oplæg til personalemøder, og dels at man fornemmer, at forfatterne har en meget stor praktisk viden. Deres erfaring gør, at bogen virker meget autentisk, og man sidder tilbage med et stort ønske om, at bogen vil blive læst af mange. For bliver den det, tror jeg, at vi får mange børn og unge, der trives og mestrer stress." - Uddrag af Magrethe Brun Hansens forord til bogen
Køb bogen "Trivsel i det moderne børneliv" her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.





