Annonce

Annonce

Skal jeg fortælle dig om diabetes 1?


6. december 2014

Forfatter:
Julie Edge
Forlag:
Dansk Psykologisk Forlag
Udgivelsesår:
2014
Sidetal:
56
Pris:
149
ISBN:
9788771580280

Læs omtalen af "Skal jeg fortælle dig om diabetes 1? " under annoncen ...


Annonce

I denne bog møder du Ditte – en pige, der har type 1-diabetes. Ditte fortæller om, hvordan det er at have diabetes set med hendes øjne.

Bogen kan hjælpe børn og voksne til bedre at forstå de udfordringer, der følger, når man lever med denne type diabetes.

Ditte beskriver bl.a.:
- Hvordan hendes forældre fandt ud af, at hun havde diabetes
- Hvordan det føles, når hun har for højt eller lavt blodsukker
- Hvordan hun kan kontrollere sit blodsukker og styre det med medicin
- Hvordan kammerater, forældre, lærere og pædagoger kan hjælpe hende med de udfordringer, der følger med diabetes både hjemme og i skolen.

Skal jeg fortælle dig om diabetes 1? er en flot illustrerede bog og en ideel introduktion til type 1-diabetes til børn og unge i alderen syv år og opefter samt til forældre, venner, lærere og andre fagfolk, der arbejder med børn med diabetes. Bogen kan også bruges som et godt udgangspunkt for en diskussion i klassen.

Skal jeg fortælle dig om? serien giver en introduktion til forskellige sygdomme, der kan være svære at forstå. I hver bog optræder en karakter, der fortæller om sig selv og de udfordringer han/hun står med i hverdagen.

Køb bogen "Skal jeg fortælle dig om diabetes 1? " her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce