Dumme lillebror, sagde krokodillebarnet
21. november 2014
Læs omtalen af "Dumme lillebror, sagde krokodillebarnet " under annoncen ...
Krokodillemor har lagt æg, og en dag knækker skallerne. Mor får travlt med at tage sig af de små og glemmer næsten Karl. Det er slet ikke sjovt med små søskende. Men pludselig får lille Keld brug for hjælp, og Karl opdager, at det måske ikke er så tosset endda at være storebror.
Dumme lillebror, sagde krokodillebarnet er en varm og farvestrålende billedbog til de mindste, om irriterende små søskende og hvordan man lærer at holde af dem.
Aldersgruppe: 1-5 år
I serien: Farvel Sut, sagde krokodillebarnet og Nej jeg vil ej, sagde krokodillebarnet.
Køb bogen "Dumme lillebror, sagde krokodillebarnet " her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder

