Må vi lege doktor?
6. juli 2014

Læs omtalen af "Må vi lege doktor? " under annoncen ...
En håndbog i børns seksualitet fra 0 til 12 år.
Må vi lege doktor? er en letlæselig bog med konkrete oplysninger og råd om børn og deres seksualitet. Den er ikke bare nyttig for forældre, men også for professionelle voksne, der arbejder med børn i dagplejer, vuggestuer, børnehaver, skolefritidsordninger, rådgivning med videre.
Som forældre er det ikke altid nemt at vurdere, hvordan man som forældre skal forholde sig til ens børns seksualitet. Bogen er handlingsanvisende og giver bud på, hvordan man kan tackle området i dagligdagen, og hvornår man bør søge rådgivning hos professionelle.
- Hvad er en naturlig, sund sekualitet i barnets udvikling?
- Hvordan skal man forstå sit barns seksualitet?
- Hvilke udfordringer kan man stå over for?
Anna Louise Stevnhøj er journalist og forfatter. Hun er særligt kendt for sine artikler om børn, unge og seksualitet.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.