Sund hud til børn
5. juli 2014

Læs omtalen af "Sund hud til børn " under annoncen ...
Som forældre ønsker vi det bedste for vores børn - også når det gælder hudpleje. Vi bruger tid og penge i forsøget på at skåne børnene for kontakt med stoffer, der kan skade dem. Alligevel kommer de fleste let til at vælge mindre sunde eller unødigt dyre produkter - i den bedste mening.
Men det behøver ikke at være svært at vælge løsninger, der er både sunde, nemme og billige. Sund hud til børn giver svar på mange af de spørgsmål, som forældre stiler om hudpleje og produkter. Bogen sætter er bl.a. fokus på solcreme, økologi og børneeksem.
Hvad betyder det egentlig, at man skal kigge efter mærkerne, når man shopper bleer, lotion eller sæbe? Denne bog går tæt på de populære mærker og løfter sløret for deres styrker og svagheder.
Bogen er blevet til i et samarbejde med bl.a. Videncenter for Allergi, Astma-Allergi Danmark og Kræftens Bekæmpelse.
Karoline Lawætz er projektleder og videnskabsjournalist. Hun kommunikere forskning og sundhed til mennesker med vidt forskellig faglig baggrund. Hun er fastansat journalist hos Astma-Allergi Danmark.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Jeg har nu i over 3 år været medlem af din hjemmeside og har ALTID påskønnet dine gode og fornuftige råd omkring mine to børn. Selvom du aldrig har mødt mine børn, har du altid rådgivet mig som om du hele tiden har været en del af deres liv......
Du er klart den bedste og ærligste sundhedsplejerske jeg nogenside har stiftet bekendtskab med, og jeg vil altid sætte pris på dine gode råd, som har gjort min hverdag bedre og mindre skræmmende.
Endnu engang tusind tak.