Styrk dit barns karakter
5. april 2014
Læs omtalen af "Styrk dit barns karakter " under annoncen ...
Per Schultz Jørgensen udfordrer forældre, pædagoger og politikere til at løfte blikket fra tidens kompetencestress of sætte barnets karakterdannelse i centrum - for børnenes if samfundets skyld.
Danmark kan konkurrere på verdensplan i tre discipliner: Højeste antal skilsmisser, højeste antal skilsmisser, højeste antal af forsørgere på arbejdsmarkedet og tidligste debutalder i daginstitutioner. Sådan er vilkårene. Men hvordan sikre vi, at vi på bedste vis får skabt et dannelsesrum for børnene?
Hvis vi vil opdrage vores børn bedst muligt til verden af i morgen, skal vi i dag udvikle deres personlige dømmekraft og deres livsmod og have tiltro til, at en robust og ansvarlig dagsorden skifter.
Per Schultz Jørgensen er professor i socialpsykologi og tidligere formand for Børnerådet. Han en af de mest erfarne forskere inden for familieliv, opdragelse og børnepsykologi. Med sin erfaring samler han i denne bog, et konkret og vidende forsvar for børns karakterdannelse.
Køb bogen "Styrk dit barns karakter " her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
tak fordi du eksisterer! I 6,5 måned - siden min søn kom til verden - har jeg benyttet mig af din hjemmesiden og læst adskillige hjælpsomme svar/spørgsmål/artikler mm. Hvilken lettelse i øvrigt, at en del førstegangsmødre føler det samme som jeg selv; overvældet af kærlighed, nervøs, urolig, lykkelig, nysgerrig, komplet for meget etc etc:)
Din kærlige og varme jargon gør, at man straks føler sig tryg i at “dele” ens liv og baby med dig!