Annonce

Annonce

Førstehjælp til og for børn


20. marts 2014

Forfatter:
Poul Lørup Larsen
Forlag:
Frydenlund
Udgivelsesår:
2014
Sidetal:
99
Pris:
99
ISBN:
9788771183504

Læs omtalen af "Førstehjælp til og for børn " under annoncen ...


Annonce

Børn kan meget mere, end vi voksne tror - også når det kommer til førstehjælp. Førstehjælp til og for børn fortæller i tegninger og letlæst tekst, hvad man som barn kan gøre, når ens venner, søskende eller forældre kommer til skade. Med udgangspunkt i en familie på fem - far, mor og tre børn - forklarer bogen, hvordan man både kan forebygge ulykker og give førstehjælp.

Tre ikoner markerer, om der beskrives en ulykke, førstehjælp eller supplerende viden. Hertil kommer ikoner, der viser, hvilke aldersgrupper hvert afsnit henvender sig til: 6-10 år, 10-13 år og 13 år-voksen.

Om forfatteren
Poul Lørup Larsen er uddannet brand- og ambulancemand. Han har kørt ambulance i mere end 25 år, været ambulanceinstruktør samt lægeassistent på lægeambulancen i 14 år. Han er uddannet paramediciner og brandmester og har desuden en lang række andre sundhedsuddannelser bag sig. Poul har derudover mere end 30 års erfaring som underviser i førstehjælp.

Køb bogen "Førstehjælp til og for børn " her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce