En engel under trappen
3. maj 2011

Læs omtalen af "En engel under trappen" under annoncen ...
Bogen En engel under trappen er Irma Lauridsens sidste nye bud på en læselet bog for børn.
Jeg bad min datter Regitze som netop er fyldt 10 om at læse og give sin mening om bogen. Her er hvad Regitze sagde:
"Det er en rigtig fin bog. Den er let at læse og kan sagtens læses af børn i 1-2 klasse. Den handler om en pige som finder sin skytsengel - jeg ved at det er en skytsengel, for den beskytter hende, fordi hun er bange.
Nogle børn vil måske synes det er en lidt speciel historie, måske fordi de ikke ved eller tror på at der findes engle. Men jeg synes det er en sød historie, det er dejligt at have en skytsengel som passer på en og den er der kun, når hun er bange.
Den har nogle fantastiske tegninger - hende der har tegnet dem er helt vildt dygtig, tænk at kunne tegne sådan! Billedet på side 7 og billedet på sidste side kan jeg helt vildt godt lide - og så især billedet hvor englen strækker hånden ud. Det er rigtig godt, bortset fra at hendes næse måske virker lidt stor - men det er nok fordi det er i den vinkel og fordi englen er så lille - og det virker meget ægte."
Som supplement til Regitzes ord kan jeg fortælle at Billederne er lavet af Els Cools og at man kan købe billederne via galleri contour.
Om forfatteren
Irma Lauridsen har skrevet rigtig mange børnebøger og skønlitterære bøger. Hun er en anerkendt foredragsholder, brevkasseredaktør, kunstmaler og meget andet. Og så skriver Irma også rigtig gode kronikker her til hjemmesiden.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder
