Annonce

Annonce

Særligt sensitive børn


3. februar 2011

Forfatter:
Elaine N. Aron
Forlag:
Borgens Forlag
Udgivelsesår:
2010
Sidetal:
381
Pris:
389
ISBN:
9788721036041

Læs omtalen af "Særligt sensitive børn" under annoncen ...


Annonce

Bogen Særligt sensitive børn - hvordan vi hjælper vores børn med at trives, når verden overvælder dem er skrevet af Elaine N. Aron. Det er normalt en amerikansk bog, men nu oversat til dansk og udgivet af Borgens Forlag.

Er dit barn sensitivt over for stort set alt - tøj, der kradser, ting, der smager mærkeligt, høje lyde og ændringer i dagligdagen? Har det livagtige drømme, bliver det let såret, ude af sig selv over kritik og er det ivrigt efter at gøre tingene helt rigtigt?

Hvis ja - så kan dit barn være et særligt sensitivt barn og ifølge forfatteren være blandt de 15-20% af alle børn, som er dybt følsomme overfor små forskelle og som let bliver overvældede.

Elaine N. Aron har flere år arbejdet med sensitive børn og deres forældre og bogen er opdelt i kapitler om de forskellige aldersgrupper fra nyfødt til teenage-barnet.

Om forfatteren:
Elaine N. Aron er forsker og pioner inden for området særligt sensitive mennesker. Hun har psykoterapeutisk praksis i New York og San Francisco og har også skrevet bogen "Særligt sensitive mennesker".

Køb bogen "Særligt sensitive børn" her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Du har hjulpet mig med at få min datter til at sove i egen seng og sidenhen på eget værelse og det er bare gået SÅ fint! Jeg fulgte dine råd til punkt og prikke og det virkede fra første aften. Jeg er imponeret.

Tak fra Winnie, mor til pige på 8 måneder


Annonce