Annonce

Annonce

Særligt sensitive børn


3. februar 2011

Forfatter:
Elaine N. Aron
Forlag:
Borgens Forlag
Udgivelsesår:
2010
Sidetal:
381
Pris:
389
ISBN:
9788721036041

Læs omtalen af "Særligt sensitive børn" under annoncen ...


Annonce

Bogen Særligt sensitive børn - hvordan vi hjælper vores børn med at trives, når verden overvælder dem er skrevet af Elaine N. Aron. Det er normalt en amerikansk bog, men nu oversat til dansk og udgivet af Borgens Forlag.

Er dit barn sensitivt over for stort set alt - tøj, der kradser, ting, der smager mærkeligt, høje lyde og ændringer i dagligdagen? Har det livagtige drømme, bliver det let såret, ude af sig selv over kritik og er det ivrigt efter at gøre tingene helt rigtigt?

Hvis ja - så kan dit barn være et særligt sensitivt barn og ifølge forfatteren være blandt de 15-20% af alle børn, som er dybt følsomme overfor små forskelle og som let bliver overvældede.

Elaine N. Aron har flere år arbejdet med sensitive børn og deres forældre og bogen er opdelt i kapitler om de forskellige aldersgrupper fra nyfødt til teenage-barnet.

Om forfatteren:
Elaine N. Aron er forsker og pioner inden for området særligt sensitive mennesker. Hun har psykoterapeutisk praksis i New York og San Francisco og har også skrevet bogen "Særligt sensitive mennesker".

Køb bogen "Særligt sensitive børn" her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.

Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder


Annonce