Annonce

Annonce

Den store far, mor og børn


27. maj 2010

Forfatter:
Lola Jensen
Forlag:
Kristeligt dagblads forlag
Udgivelsesår:
2010
Sidetal:
350
Pris:
299
ISBN:
9788774670520

Læs omtalen af "Den store far, mor og børn" under annoncen ...


Annonce

Lola Jensen er aktuel med sin bog Den store Far, mor og børn - håndbog i godt forældreliv, henvendt til forældre med børn i 0-6 års alderen.

Bliv klogere på alt fra graviditet, amning, putteritualer, tandbørstning, vuggestuer, sociale kompetencer, udviklingsfaser og læs også om parforhold, bedsteforældre, søskende og ferier.

Citat fra bogen - Lolas linjer:

"Stol på dig selv, forælder. Husk, at forældreevnen ligger dybt i generne. Man smadrer altså ikke forældres evne til at tage godt vare på deres barn hen over en enkelt generation. Selvom den måske har rykket sig eller er blevet stopfodret af alle mulige informationer, kan man finde ind til centret igen. Bare følg retningen: Forældreevnen sidder tæt på hjertekulen og kan bedst beskrives som dét, der føles rigtigt for jer og jeres barn!"

Om forfatteren:
Lola Jensen er uddannet socialpædagog og har i mere end 20 år arbejdet som familievejleder for børnefamilier og holder også foredrag.

Køb bogen "Den store far, mor og børn" her


Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!

Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!


Annonce