Den store far, mor og børn
27. maj 2010
Læs omtalen af "Den store far, mor og børn" under annoncen ...
Lola Jensen er aktuel med sin bog Den store Far, mor og børn - håndbog i godt forældreliv, henvendt til forældre med børn i 0-6 års alderen.
Bliv klogere på alt fra graviditet, amning, putteritualer, tandbørstning, vuggestuer, sociale kompetencer, udviklingsfaser og læs også om parforhold, bedsteforældre, søskende og ferier.
Citat fra bogen - Lolas linjer:
"Stol på dig selv, forælder. Husk, at forældreevnen ligger dybt i generne. Man smadrer altså ikke forældres evne til at tage godt vare på deres barn hen over en enkelt generation. Selvom den måske har rykket sig eller er blevet stopfodret af alle mulige informationer, kan man finde ind til centret igen. Bare følg retningen: Forældreevnen sidder tæt på hjertekulen og kan bedst beskrives som dét, der føles rigtigt for jer og jeres barn!"
Om forfatteren:
Lola Jensen er uddannet socialpædagog og har i mere end 20 år arbejdet som familievejleder for børnefamilier og holder også foredrag.
Køb bogen "Den store far, mor og børn" her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor

