Annonce

Annonce

Hej maskiner! - sort-hvid til de allermindste


21. marts 2010

Forfatter:
Smriti Prasadam
Forlag:
Carlsen
Udgivelsesår:
2010
Sidetal:
0
Pris:
39
ISBN:
9788711424964
Hej maskiner! - sort-hvid til de allermindste

Læs omtalen af "Hej maskiner! - sort-hvid til de allermindste" under annoncen ...


Annonce

Hej maskiner! En lille bog fuld af maskiner for de allermindste, - en brandbil, en båd, en cykel og flere endnu.

Forskningen inden for børns syn viser, at børn i alderen 3-7 måneder er i stand til at skelne kontraster skabt af sort og hvid samt den røde farve. Børn kan herudover ofte se gul, fordi lysintensiteten i den gule farve er meget stor.

Når børnene bliver ældre ca. 8-17 måneder, kan de ser flere farver. Stimuleringen af farve-synsudviklingen er derfor i denne bogserie nøje tilpasset barnets alder og synsudvikling.

Serien er lavet af Smriti Prasadam og illustreret af Emily Bolam.

I serien findes også bøgerne "Hej småkryb!", "Hej dyr!" og "Hej min verden!"


Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce