De hæslige slynglers klub - og andre gode historier
23. december 2009
Læs omtalen af "De hæslige slynglers klub - og andre gode historier" under annoncen ...
De hæslige slynglers klub - og andre gode historier af Ole Lund Kirkegaard - skrevet fra 1966-1974 - er 6 af forfatterens vidunderlige historier samlet i bogform.
Historierne har tidligere kun være bragt i aviser og blade, så med mindre man har samlet og gemt på disse i flere år, så vil historierne her være nye, skøre og sjove fortællinger.
Historierne er med illustrationer af Ole Lund Kirkegaard selv, bortset fra en enkelt der er tegnet af Ib Spang Olsen. Ole Lund Kirkegaards datter Maya, har farvelagt flere af sin fars sort-hvide illustrationer. Derudover fortæller Anne Lise Kirkegaard, som var gift med forfatteren, om fortællingernes oprindelse og hvad nogle af dem senere udviklede sig til.
Ole Lund Kirkegaard får det allersidste ord i bogen. Om at skrive til børn hedder hans fine og poetiske efterord om, hvor vigtigt det er at huske barndomsminderne - især for en forfatter.
De Hæslige Slynglers Klub findes også i en lydbogsudgave - indlæst af skuespilleren Martin Brygmann.
Om forfatteren:
Ole Lund Kirkegaard blev født 1949 og døde som 38. årig i 1979. Han er stadig en af Danmarks mest populære børnebogsforfattere kendt for bla. Lille Virgil, Gummi-Tarzan og Orla Frø-Snapper. Samlet er hans bøger trykt i et oplag på mere end 1,2 mio. eksemplarer.
Køb bogen "De hæslige slynglers klub - og andre gode historier" her
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...