Annonce

Annonce

Peters Jul - med CD af Johannes Møllehave


12. november 2006

Forfatter:
J. Krohn
Forlag:
Gyldendal
Udgivelsesår:
2006
Sidetal:
32
Pris:
129
ISBN:
8702053489
Helens vurdering:

Jeg har valgt at give bogen "Peters Jul - med CD af Johannes Møllehave" 4 bismarvægte. Se hvorfor under annoncen ...


Annonce

Peters Jul er en klassiker blandt julebøger og nu er den kommet med en CD, hvor Johannes Møllehave læser hele bogen op.

Den er smukt illustreret med de gamle tegninger, lavet at Pietro Krohn som var bror til bogens forfatter, Johan Krohn. Det er en bog, som generationer har nydt at læse højt hvert år til jul og det er en bog, som på mange måder kan fortælle børn idag om julen i gamle dage.

Peters Jul er i sin originale form dog langt fra hverdagen for nudanske børn og er naturligt i sin sprogform meget gammeldags og for mange nok meget uforståelig. Det gør den bestemt ikke dårlig, men det er en bog, som kræver at man læser den sammen med sine børn og taler om hvad det egentlig betyder.

Eksempel fra bogen:
"Og søster Hanne syr og syr.
Hun siger julen er så dyr,
hver gang hun grisen ryster.
Til Far hun har en pibesnor
af perler, og til Bedstemor
hun hækler på en trøster".


Giver man sig tid til at læse og lytte til CD´en er det en bog, som både forældre og også børn kan få meget ud af.

Jeg vælger at give bogen 4 bismervægte

Køb bogen "Peters Jul - med CD af Johannes Møllehave" her

- god læselyst!

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske


Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak igen for dine svar, jeg bliver så meget klogere :-).

Du rammer så præcist!

Glad påske til dig :o)

Mor til pige på 2 måneder


Annonce