Annonce

Annonce

Alverdens lande


12. november 2006

Forfatter:
Stephanie Turnbull og Emma Helbrough
Forlag:
Carlsen
Udgivelsesår:
2006
Sidetal:
144
Pris:
199
ISBN:
8756295987
Helens vurdering:
Alverdens lande

Jeg har valgt at give bogen "Alverdens lande" 5 bismarvægte. Se hvorfor under annoncen ...


Annonce

Alverdens lande handler kort og godt om jorden og er en rigtig god måde at lære børn om verden på.

I bogen Alverdens lande gennemgåes som det første: "Hvad er et atlas?" og hvordan ser jorden egentlig ud, når den tegnes og når man ser jorden ude fra rummet. Samtidig fortæller bogen om, hvordan man tegner kort, måler op osv., så man sikrer sig at landkortet bliver helt nøjagtigt.

Derudover gennemgåes, hvordan kortene bruges og aflæses. Hvad betyder de forskellige farver (skov, tempereret skov, tropisk skov, ørken osv), som du sandsynligvis selv husker fra geografitimen som barn? Vandområder, målestoksforhold osv. gennemgåes.

Herefter gennemgåes de 7 verdensdele: Nordamerika, Sydamerika, Australien og Oceanien, Asien, Europa, Afrika, Arktis og Antarktis. Hver verdensdel gennemgåes med billeder, kort og fakta om klima, befolkning, bjerge, floder osv.

Bagest i bogen gennemgåes de forskellige flag fra alverdens lande, der er en geografi-quiz og et stort register, hvor stort set alt kan slåes op og findes.

Bogen Alverdens Lande er en rigtig god bog til børn som interesserer sig for Geografi. Bogen er stor, men da bogen indeholder kort og på den måde er et atlas, så er det meget svært at gøre formatet mindre.

Det er en rigtig god bog, hvorfor jeg vælger at give den 5 bismervægte.

- god læselyst!

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske


Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce