Annonce

Annonce

Nestlé stopper salg af grød og babymad i Danmark


3. januar 2011

Den 27. december 2010 har Nestlé Danmark udsendt følgende pre​ssemeddelelse:
 
"Nestlé vil stoppe salget af babymad på glas og grød i Danmark i begyndelsen af 2011.
 
Nestlé vil fortsætte med at sælge NAN produkter, men vi har besluttet at stoppe salget af babymad på glas og grød i Danmark. De produkter vil kun være tilgængelige i de første måneder af 2011.
 
Babymad (glas og grød) i Danmark har altid været ...


Annonce

... en meget lille produktkategori forhold til i de øvrige nordiske markeder og i forhold til modermælkserstatning i Danmark.

 
Ser man tilbage på de sidste 10 år, ser vi en konsekvent fald i det samlede babymad markedet.
 
I Danmark foretrækker samfundet hjemmelavet mad til spædbørn i stedet for færdiglavet og sikker mad fra industrien. Dette budskab kommer stærkt til udtryk i medierne og i udtalelser fra sundhedspersonale og myndigheder."


Annoncer

Sponsorerede artikler



Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce