Brev:
Nattesøvn - hos mor og far

Hej Helen
Jeg har et par spørgsmål vedr. vores 12 mdr gamle datters nattesøvn.
Ca. en månedstid før hun startede i vuggestue begyndte hun at sove rigtig godt om natten. Det har sikkert også noget at gøre med, at jeg stoppede natamningen. Hun kom i seng på eget værelse mellem kl 20-21 og så var vi måske lige inde hos hende omkring midnat og give sutten og så hørte vi ikke mere til hende før næste morgen ved 7-tiden. Dejligt, men så startede hun i vuggetuen og fra den dag har hun ikke længere kunnet finde ro i sin egen seng.
Vi må ind til hende mange gange først på aftenen og det ender med, at vi tager hende med ind til os, når vi selv går i seng mellem kl 22-24. I det øjeblik hun kommer ind til os i vores seng, så stopper uroen, og hun sover fint resten af natten... Det vidner jo tydeligvis om, at det er trygheden, hun søger, men hvordan får vi hende tilbage på værelset, jeg sover meget dårligt, når hun ligger ved siden af, og det er hårdt, når jeg skal op på arbejde.
Hun nåede kun at være i ...
... vuggestuen 3 uger, inden der blev ferielukket, så hun er hjemme nu, men sover stadig dårligt og kommer ind til os. Jeg starter indkøring med hende igen om en uge. Hun nåede at falde fint til i vuggestuen inden ferien, så jeg håber, hun hurtigt vænner sig til det igen.
Hun er lige begyndt at gå, men søvnproblemerne er startet ca. en måned før det.
Hun sover fint i løbet af dagen: 1-2 timer om formiddagen og 1-1,5 timer om eftermiddagen. Hun kan godt være lidt svært at putte om aftenen, da hun først vågner fra sin 2. lur ved 16-16:30 tiden, så derfor kommer hun som regel også først i seng 20:30-21 tiden.
Og så lige et tillægsspørgsmål, som min læge ikke kunne svare på, da vi var til 1 års undersøgelse.
Skal jeg begynde at give vores datter vitamin-piller eller andet tilskud, nu hun er blevet 1 år. Vi er stoppet med d-dråber, så hun får ikke noget som helst, og spiser ikke så varieret, som jeg kunnne ønske mig, så hvad kan vi give hende, for at være sikre på, at hun er dækket ind?
Hilsen Ida
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre







