Annonce

Annonce

Brev:

Ammer mit barn i søvn


9. maj 2017

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Ammer mit barn i søvn

Hej Helen 😊

Min dreng er nu 5 måneder og jeg går med overvejelser om hvornår han mon lærer at falde i søvn uden brystet til natten.

Sagen er den at jeg altid har ammet ham i søvn, da han aldrig har kunne finde ro til at falde i søvn til natten på andre måder. Han græder voldsomt hvis vi forsøger at putte ham i vores bed side. Jeg kan mærke at jeg på den ene side har lyst til at fortsætte, da jeg ved det er trygt for ham, men på den anden side kan jeg være bange for at det fortsætter sådan hvis vi ikke lærer ham andre søvnassiosationer. Sagen er den at jeg starter på job når han er 9 måneder (døgnvagter), hvorfor jeg ikke kan fortsætte med at amme ham i søvn i alt for lang tid.

Vi ser er stort fremskridt i at han nu ikke behøver brystet hver gang han vågner om natten, men kun når han skal sove videre ved de to flasker han får. For bare en måned siden efterspurgte han brystet flere gange om natten.

Om dagen bliver han altid puttet i barnevognen, hvor han falder i søvn ved at vi trækker barnevognen ...


Annonce

... eller går med ham på armen til han sover.

Hans struktur for dagen ser sådan ud:
07: Ammes, står op, pusles, leger
08,30: Puttes i barnevogn med flaske
10.00: Vågner, leger, får grød/mos (han får endnu ikke så meget at det kaldes et måltid - hverken til middag eller aften)
12: Puttes i barnevognen med flaske
13,30: Vågner, får flaske, leger, mm.
16: Puttes i barnevognen med flaske
16,45: Vågner, leger, får grød/mos, i bad
19,30: Falder i søvn ved brystet hos mig (i favn)
20,30: Vågner let, får flaske, ammer ham liggende i vores seng til han sover (hvor han iøvrigt ligger hele natten)
00: Flaske
04: Flaske

Det skal siges at han nogle gange ikke spiser ret meget af sine flasker, men vi tilbyder ham altid.

Det jeg egentlig ønsker svar på er: Hvornår kan man med rimelighed forvente at lære barnet andre søvnassiosationer og hvordan kan vi ændre det? Jeg er ikke tilhænger af "en kold tyrker", men jeg er interesseret at lære mit barn andre dejlige måder at falde i søvn på.

Med venlig hilsen
Betina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit svar. Det er rart at blive mindet om alt det positive ved børnehavestarten, det er jo det jeg skal forsøge at give videre ;-)

Tak fra Tina


Annonce