Brev:
Lure og sen powernap

Kære Helen
Vi har en rytme som ser nogenlunde sådan ud:
Kl. 3-5: Flaske
Kl. 6-7: Flaske men spiser kun 80 ml og står op
Kl. 9-9.30: flaske og puttes til lur og sover 1 t og 30 min - 1 time og 45 min
Kl. 11.30: Grød
Kl. 13.30: flaske og puttes til lur omkring kl. 14 og sover 1 t og 30 min - 1 t og 45 min
Kl. 16.30: flaske
Skal sove en lur, da hun ellers ikke kan holde til aften men denne lur kommer først til at være kl. 18 og så 40 min og det betyder så hun kommer senere og senere i seng om aftenen.
Kl. 18.40: mos
Kl. 19.30: flaske og puttes til natten men sover nogen gange først kl. 21.
Kan vi gøre noget anderledes ift. lurene og den sene powernap?
Vi skal ...
... altid kører frem og tilbage med barnevognen for at få hende til at sove på powernappen og på de andre lure kan vi bare putte hende i voksiposen og hun falder selv i søvn.
Vi har forsøgt at holde hende vågen men så bliver hun bare utilfreds og vil ingen ting. Det starter stort set fra efter 2. lur. Inden den lur kan hun godt være vågen og med i op til 3 timer både morgen og efter formiddagslur.
Jeg vil helst ikke putte hende til natten kl. 18.30-19, da hun så bare vågner og vil starte dageb kl. 5 om morgenen og det er virkelig svært at få til at passe ind i familien.
Har du nogen gode bud på hvorfor hun bare ikke er rigtig tilfreds efter 2. Lur? Burde lurene være længere?
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









