Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke ammes mere - 4 mdr.


17. juni 2004

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Vil ikke ammes mere - 4 mdr.

Kære Sundhedsplejerske

Jeg har en søn på 4 1/2 mdr. som er blevet ammet fuldt ud indtil han var 4 mdr. uden problemer.

Da han vågnede mange gange hele natten og ville ammes, blev jeg enig med sundhedsplejersken om, at begynde at give ham en flaske vælling (majs) ved sengetid og en portion grød (risgrød) ved frokosttid. Det har vi nu gjort i 2 uger.

Problemet er så, at han ikke gider at blive ammet mere. Han sutter i 2 minutter og giver derefter slip på brystet og griner til mig. Jeg forsøger at amme videre, men han spænder sig ud som en flitsbue og prøver at charme mig med endnu et grin. Hvis jeg fortsætter med at prøve bliver han rasende og skriger. Sådan går det hele dagen og jeg er i tvivl om hvor meget han i virkeligheden får.

Jeg kan fornemme at min mælkeproduktion er meget kraftigt nedsat - før havde ...


Annonce

... jeg spændte bryster før hver amning - nu virker de tomme!

Jeg forsøger at amme ham to gange hver formiddag inden hans formiddagslur og derefter får han grød med forsøg på amning bagefter. Så forsøger jeg igen at amme ham et par gange om eftermiddagen og derefter får han en flaske vælling ved putte-tid (150-200 ml. kl. ca. 19.30) som han slubrer i sig og sagtens kan bruge tid på. Når vi går i seng ved 22-23 tiden vil han gerne ammes i 5-7 min og han vågner derefter ved 4-5 tiden og vil ammes 5-7 min.

Jeg ved snart ikke mine levende råd. Jeg har læst mig til at de små i den alder skal have ca. 750 ml. mælk, men det får han under ingen omstændigheder. Jeg vil meget gerne fortsætte amningen, da jeg jo gerne vil give min søn den bedste start på livet. Men hvad gør jeg forkert?

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce