Brev:
Lær at falde i søvn selv

Hej
Vi har en dreng der er 5 mdr. gammel. Problemet er at jeg (Moren), kun kan få ham til at sove om aften. Han skal vugges i søvne på armen, og dette vil han kun hvis det er mig, hvis han kommer over til sin far, så begynder han at græde og holder ikke op før at han kommer over til mor igen.
Det tager som regel ikke så lang tid at få ham til at sove på armen, når jeg går rundt med ham max 30 min., men kan tit gøres hurtigere. Jeg er bare ved at være totalt ødelagt i min ryg af hver aften og rende rundt med ham. Vi har forsøgt nogle gange at lægge ham i hans vugge, men når han har ligget og kigget lidt, så bliver han sur og så tager vi ham op.
Om dagen når han kommer ud i sin barnevogn, bliver han også trilles lidt, ...
... dog bliver det bedre og bedre, men han skal også lige have lidt hjælp her.
Vores dag ser således ud,
Vågner ca. ved 06.00 tiden, kommer så ud igen og sove ved 08.00 tiden, sover så 1½-2 timer. Vågen igen i 2 timer, og igen sover han 1½-2 timer, igen vågen i 2 timer og skal så lige have mellem 30 min. - 1 times tid, sidst på dagen inden han er træt ved 1900 tiden, hvor jeg så ammer og putter ham, eller går med ham på armen, end til han falder i søvn.
Hvad kan vi gøre for at jeg ikke skal blive ved at trave med ham på armen?? Er det bare nu at vi skal i gang med den "hårde" metode, hvor vi lægger ham i vuggen, og tager ham op hvis han bliver ked af det, trøster ham og så lægger ham ned igen, end til han over giver sig??
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






