Brev:
Hvor er den off-knap? Søvn og snak

Kære Helen
Først og fremmest tak for svar vedr. mad og flasker tidligere - det er en god ide med havregrød og vi er nu gået i gang med den plan. Jeg har et hurtigt ekstra spørgsmål, som jeg gerne ville høre din mening om.
Ingrid er som udgangspunkt altid rigtig glad, lige fra morgenstunden, også selvom vi er nødt til at vække hende i denne mørke tid - det er åbenbart ikke kun voksne der bliver lidt vintertrætte. Hun er i gang hele tiden derhjemme, og har altid været god til at lege selv. Hun er glad for at læse i sine bøger, men suser også rundt, og laver ballade - som man nu gør, når man er små 17 mdr. og veltilpas.
Men - vi har i knapt en måneds tid haft ret store problemer med at få hende til at falde i søvn om aftenen, også selvom vi kan se at hun er rigtigt træt. Det er som om hun ikke rigtigt kan geare ned, uanset hvor meget vi prøver at hjælpe hende - hun ligger og snakker med sig selv, synger og griner i timevis aften efter aften.
I går var et meget godt eksempel - hun havde ikke sovet ret meget i vuggestuen, hvilket resulterede i at hun var rigtigt træt, da vi kom hjem. ...
... Hun fik noget hurtig aftensmad, et dejligt bad, hvor hun legede godt, og så blev hun puttet kl 18.30, lidt tidligere end sædvanligt. Jeg tænkte "Der går fem minutter, så er hun væk", men nej - der var ganske vist stille i fem minutter, men så begyndte snakkeriet ellers, og stod på helt til kl. 21.30. Når man skal op kl. 07.30, synes jeg ikke det er søvn nok til sådan en størrelse - især ikke hvis hun ikke sover så meget i vuggestuen.
Det skal siges at vi kører en fast putte-rutine, og læser en bog, mens hun sidder og putter hos os med en dyne, mens vi holder hende tæt, også jvf. Fantastiske Forældre, som er en rigtigt god bog - tak for anbefalingen, men lige lidt hjælper det.
Dit råd til andre forældre, med at være i værelset sammen med hende, mens jeg stryger eller noget i den stil, duer heller ikke - hun rejser sig bare op, vil kysse og kramme, og snakker løs. Hun er ikke ked af at være i sin seng, for hun er meget glad - hun er bare et sludre-chatol, og vi kan ikke lige finde "off"-knappen :)
Gode ideer modtages derfor gerne.
På forhånd tusind tak.
Bedste hilsner
Ingrids Mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Renlighed | 19 mdr.
Hej Helen Vi har overvejet om vores søn på 19 måneder er ved at være klar...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet







