Brev:
Om at kravle igen

Hej Helen
Jeg skrev til dig for 2 måneder siden, om at min søn ikke kravlede. Dette gør han desværre stadig ikke. Der er ikke sket særlig meget på den front. Han gør som han plejer når jeg lægger ham på maven, skubber sig bagud (hvor han gerne bliver sur), og ja så drejer om sin egen akse. Han kan godt komme op på alle 4, men når han endeligt gør det, falder han meget hurtigt ned på maven igen. Vi har gulvtæppe på inde på hans værelse og har købtet lille stykke gulvtæppe til stuen, fordi vores gulv ellers er glat.
Han prøver ikke at række ud efter sit legetøj, hvis han ikke kan nå det, men synes mange gange at årerne i trægulvet eller nullermændene i gulvtæppet er meget mere interessante.
Når min søn sidder ned, sætter han gerne en hånd i gulvet og kan også der dreje om sin egen akse.
Så ja han kan rigtig meget, men jeg synes stadig han er bagud i forhold til andre på sin egen alder, når han ikke kan kravle. Jeg har haft min egen SP ud, og hun er ikke bekymret for om at han når det. Hun siger, sådan er han bare og det må jeg acceptere. Hun sagde faktisk, at jeg kan være med til at hæmme hans udvikling, fordi jeg altid er der med det samme, så snart han viser den mindste utilfredshed, og fordi jeg yder en "for høj" service, fordi jeg altid beskæftiger ham.
Idag startede han i dagpleje, og jeg skal køre ham ind i rutinen i denne måned, så det koster sikkert alle hans kræfter.
Jeg har virkelig prøvet at give slip på det projekt, med at få ham til at kravle. Dog synes jeg at jeg bliver mindet om hver dag at han ikke gør. Når folk ...
... spørger til hvor gammel min søn er, kommer der også gerne en bemærkning om, så kravler han vel også nu? og når jeg så siger nej, så synes jeg folk ikke helt hvad de så skal svare.
Eller som dagplejepædogen der kommenterede, fordi jeg sagde at han nok kom til at gå før han kravlede, at det bare var et spørgsmål om hvad man øvede. og sådan kan jeg blive ved.
Jeg havde endda et vennepar der foreslog at vi tog til kiropraktor, fordi de kendte nogen det havde hjulpet på.
Det er jo egentlig ikke min søn der har et problem, for han er glad nok, men hans mor har. Hun er bare så bange for at han aldrig kommer til at kravle eller gå. Det fylder bare så meget i mit hovede at jeg ofte er ked af det, og jeg har også overvejet at melde mig ud af mødregruppen, hvor alle de andre kravler, fordi jeg synes min søn ikke er alderssvarende til dem og fordi hans mor bliver enormt ked af det hver gang hun har været afsted.
Jeg vil bare så gerne give slip og jo mere jeg prøver des do mere nager det mig. Jeg har endda taget mig selv i at tænke at min søn er dum, siden han ikke kan kravle, og det gør mig endnu mere ked af det, for sådan skal en mor ikke tænke og ved jo egentlig også at det at han ikke kravler har noget med en lavere intelligens i forhold til andre at gøre.
Jeg ved egentlig ikke helt hvad jeg vil med det her brev. Måske bare har jeg bare brug for at høre endnu engang at min søn er normal, at han nok skal nå det og at hans mor ikke behøver være bekymret for ham. Jeg tror bare at jeg vil have hjælp til at give slip.
Mange julehilsener
Tanja
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







