Brev:
Min dreng vil ikke sove om dagen - 3 mdr.

Hej Helen
Jeg behøver virkelig et par gode råd.
Min søn er 3½ måned gammel og vil slet ikke sove om dagen. Om natten sover han ca. fra kl 20.30 og til kl. 05.00, hvor han får sit første måltid, så det er jo rigtig fint, syntes jeg.
omkring kl. 9 får han sin næste flaske (jeg gik over til modermælkserstatning for 2 uger siden, så det er kun det han får nu).
Efter hans flaske kl. 9 plejer han at være meget træt og jeg forsøger at putte ham. Tit lykkes det mig at få ham til at sove, men han sover næsten aldrig mere end 10-15 min og så er han vågen og begynder at græde.
Jeg ...
... putter indenfor, da min egen sundhedplejerske mente at han måske ikke kunne lide sin barnevogn, men jeg syntes det er det samme problem inde.
I lang tid har jeg kørt tur med ham og han er faldet i søv, men stadig vågnet 10-15 min efter at barnevognen stod stille.
Jeg syntes han græder meget i løbet af dagen og jeg er bange for at det er fordi han ikke sover nok.
Men hver gang jeg prøver at putte ham i løbet af dagen er det det samme med kun få min søvn.
Hvad kan jeg gøre, for det er virkelig hårdt at han ikke vil sove og at jeg ikke kan få sovet.
Håer du kan hjælpe.
Helle
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.
Påklædning - efterår og temperaturer
Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




