Brev:
Opstart til grød

Hej
Først tak for en rigtig god hjemmeside som jeg har brugt meget tid på og nu føler jeg, at jeg selv har brug for lidt hjælp.
Jeg har en datter som om 14 dage er 4 måneder som trives godt, men jeg har lige et par spørgsmål ang opstart af grød som vi overvejer meget at starte op på her om noget tid. Det går fint med amning og hun bliver ammet fuldt ud. (Får i enkelte tilfælde lidt modermælkserstatning men det siger hun ikke noget til).
Hvordan starter man bedst op med at give grød? Hvor meget må hun få af gangen? Hvilken form for grød skal vi købe?
Hendes dag ser ca. sådan ...
... ud:
kl: ca.6-7 vågner og ammes i sengen,sover derefter videre ca 1-1,5 time
kl: ca.8-9 står vi op og hygger os lidt.
Kl: ca.9-9.30 ammes
Kl: ca.10.30 puttes hun hvor hun ca sover en halv time.
kl: ca. 12.00 ammes
kl: ca 13.30 puttes hun til middagssøvn hvor hun nogen dage kun sover en halv time andre gange 3 timer.
kl: ca. 15.00 ammes
kl: ca. 17.30-18.00 ammes
kl. ca. 20.00 ammes og puttes derefter hvor hun sover inden til næste morgen uden at blive ammet om natten.
Hvor syntes du at det kunne være en ide at give hende lidt grød.
Håber at du kan hjælpe lidt.
Venlig Hilsen
Gitte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
Viden om børn:
Lus hos børn
Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:
1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.
2. Så kommer du en god portion balsam...
Gluten til baby
De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.
Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.
Gluten findes især i hvede, mens...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...







