Brev:
Mad og flaske 8 mdr.

Hej Helen
Jeg har tidligere skrevet til dig vedr. vores datters indtag af mælk, eller mangel på samme.
Nu da vi nærmer os 9 mdr. skal det jo max være ½ L mælk om dagen, så vi skal ikke rigtig ændre på mængden. Men nu er det som om hun ikke rigtig gider flasken mere.... hun sutter lidt og drikker vel 20 ml og slipper så. Hvis vi synger eller bliver ved at forsøge kan vi vel få 100 ml i hende af gangen, men det er ikke sjovt for hende eller os at skulle kæmpe sådan. Og drikke af kop gider hun ikke rigtig.
Kan man håbe at hun bliver mere tørstig og derfor vil ...
... drikke mere af kop, hvis vi prøver at fjerne den ene flaske? Jeg er mere bekymret for om hun får nok væske? (500-600 ml MME + vand til maden, men det bliver vel ikke til mere en knap ½ dl tilsammen, fordi hun bare skubber koppen væk)
Hun får nu kun familiemad og det går godt. Hun kan spise med fingrene, men vil så nu ikke mades med ske eller gaffel.... og grød gives ikke så godt med fingrene :-) Er det alderen der gør at hun ikke vil spise, nu hun har lært at tage med fingrene? Hun er virkelig begyndt at vise temperament og egen vilje den sidste uge... :-)
Hilsen T.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







