Brev:
18 uger og sammenhængende søvn

Hej
Vi har en sund og rask datter på 18 uger, hun er fyldt med energi i løbet af dagen og giver den alt hvad hun kan når hun er vågen. Udvikling synes jeg også hun er med, griber ud efter ting, også lidt fra højre til venstre, har fundet sine fødder, prøver også at kommer over til den ene side når hun ligger og er lige begyndt at smaske.
Hun sover altid ude og der er aldrig problemer med at ligge hende, dog vågner hun altid efter 1 time. (Har læst "sove igennem uden gråd og erfaret at dette er helt normalt.) Men synes hun vågner mange gange i løbet af natten, og sover ikke regelmæssigt om dagen
Hun vejer 7 kg, og er kun blevet ammet :) Dog med store problemer de første 5 uger af hendes levetid, store sår og revner, men der er ingen problemer nu. hun få ikke hvergang fra begge bryster, men får tilbudt, hun siger selv fra hvis hun ikke vil have fra det andet.
Vi har prøvet at skrive op hvordan en dag ser ud hos os, men kan ikke skrive en typisk dag, da det svinger utrolig meget.
- 630 vågner, ligger og hygger i sengen
- 7.00 ammes
- 8.30 sover
- 9.30 ammes
- 11.00 sove
- 12.00 ammes og lidt frugtmos ( er lige begyndt så derfor er det ikke meget der kommer ned.
- 13.30 sover
- 16.30 ammes
- 18.00 sover ½ times ( kan ikke holde sig vågen og bliver meget tvær)
- 18.30 ammes og lidt grød ( er lige begyndt så derfor tager hun ikke så meget)
- ...
... 20.00 bad, ammes og puttes.
Hun er så vågen 3 gange i løbet at natten, kl 24, kl 2, kl 5 og vågner så igen kl 6.30. Alle gange ammes hun
En anden dag kan se sådan ud.
- 630 vågner og ligger og hygger i sengen.
- 7.00 ammes
- 9.00 sove
- 12.00 ammes og lidt frugtmos. ( kun lidt)
- 13.30 sove
- 16.00 ammes
- 18.30 sove ½ time kan ikke holde sige vågen og bliver tvær)
- 19.00 ammes og lidt grød ( kun lidt)
- 20.00 bade, ammes og puttes.
Natten ser stadigvæk sådan ud vågen kl 24, kl 2 og kl5 og vågner så kl 6.30. Alle gange ammes hun.
Jeg har prøvet at give hende sutte kl 2 i håb om at hun så vil sove videre, det gør hun også men der gå max 15 min så er hun der igen og sådan bliver hun ved til hun bliver ammet.
Det er så heller ikke sådan at hun ikke spiser noget om natten, for det gør hun.
Har prøvet at give hende lidt vælling om aftenen efter hun er blevet ammet, dog har hun aldrig ville taget mere en 75ml og alligevel var hun vågen 3 gange.
Jeg ved at jeg har utrolig svært ved at give slip om amningen, grunde de problemer jeg havde i starten og jeg har ikke ammet vores første.
Men jeg kan også mærke at jeg kan ikke være der for den store eller for min mand i øjeblikket, da jeg gå i seng næsten samtidig med den lille. Det holder ikke i længden.
Kan du give nogle fif om hvad jeg måske kan gøre anderledes.
Hilsen Linda - en udbrændt mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Fontanellen
Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.
Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.
Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.
Så tusind tak for din hjælp!
Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder






