Brev:
Kost til 5 mdr. med tendens til hård mave?

Hej Helen
Er vælling godt eller dårligt for et barn med tendens til hård mave?
Pt får hun hirsegrød med æble (købt) iblandet hjemmelavet sveskemos hver 2. dag og sveskemos iblandet en smule hirsegrød hver 2. dag. Resten er vand af kop og MME samt mælk fra mig om natten og for det meste en gang om dagen (pt virker det som om hun ikke vil det).
Har fået at vide at vi skal undgå majs og risgrød pga. hendes mave. Hvad med kartofler, gulerødder og ærter? I det hele taget hvad skal vi undgå?
Vi måtte ...
... grave afføring ud af numsen på hende efter den første uge med grød og efter den oplevelse startede vi på ovenstående sveskemos og kun grød hver anden dag. Derudover cykler vi med hendes ben og masserer hendes mave.
Hun spiser flot og jeg holder igen med portionen og giver hende mælk bagefter. Hun har fået grød nu i 19 dage nu, hvornår må jeg evt. give vælling og evt. starte grøntsagsmos? (I forhold til hendes tendens til hård mave)
Hun er lang, 71 cm og vejer 7,8 kg og er 5 mdr.
Mange hilsen fra en mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







