Brev:
4 mdr og fest om natten

Kære Helen,
Så er den gal med søvnen igen - denne gang står vores 4 mdr gamle datter for balladen.
Jeg ved godt, at der sker noget med rytmen og søvnen på det her tidspunkt, men problemet er ikke nyt - bare værre.
Jeg ved også at vi nærmer os "fast-føde-epoken", men jeg tror ikke det drejer sig om sult.
I stedet har vi at gøre med en vaskeægte hyggeprinsesse. So here goes:
Vores datter er nem og sød og smilende. Hun er også meget nysgerrig og bliver f.eks. gal, hvis kalechen er oppe når hun er vågen i barnevognen eller hvis vi kører bil i mørke. Hun er stort set aldrig grædende eller pyldret, og hvis hun er, er der altid en god grund.
Fra starten har jeg været slem til at falde i søvn selv, når jeg ammede om natten. Så vågner jeg tre timer senere ved at sulten melder sig igen, vi skifter side og så forfra. Jeg har dog kunnet putte hende fint til den første lur og igen når jeg selv er ovre den værste træthed i morgentimerne.
Men nu (formentlig delvist selvforskyldt pga ovenstående vane) er ...
... situationen den, at vores datter kun sover om natten, hvis hun ligger i mine arme (siddeamning) eller alternativt ved min side med et bryst i munden (liggeamning). Hun spiser med passende intervaller (ca hver tredje time), men taber hun brystet vågner hun. Nogle nætter har hun altså brystet i munden stort set fra 23 til 6... og jeg sover korte intervaller.
Vores datter har først lært at tage en sut for godt en uge siden. Den har jeg forsøgt at erstatte brystet med, men foreløbig uden succes om natten. Hun synes den er hyggelig, men bruger den ikke rigtig til at falde i søvn med og om natten bliver hun gal.
Jeg kan godt få hende til at sove hvis jeg vikler hende tæt i dynen, giver hende sutten og rejser mig op og vugger hende i søvn, men når jeg lægger hende går der 10-15 minutter, så vågner hun igen, og det har jeg selvfølgelig ikke tålmodighed til at gøre ret mange gange i streg midt om natten.
Mon du har et råd eller to bortset fra at vente på at en ny fase starter?
Med venlig hilsen
zzzzzzzzzzzz ;-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
Bleer
Det må anbefales at bruge engangsbleer, da dette er både nemt og rart for mor og barn. Bleerne bliver bedre og bedre kvalitet og det er muligt at købe svanemærkede bleer, så man både skåner barn og miljø. Det er normalt ikke mere miljøbelastende at bruge engangsbleer, end stofbleer der skal vaskes, koges og tumbles.
Dit barn skal i starten skiftes 6-10 gange i døgnet og barnet vil ofte bruge ble til det er 2 ½ - 3 år gammelt. Efter 3 års alderen bruger mange stadig ble om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









