Annonce

Annonce

Brev:

Vågner hver time og er urolig


6. december 2017

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Vågner hver time og er urolig

Hej Helen.

Vi har en lille knægt på 5 måneder, som til daglig trives og er glad. En rigtig lille charmetrold. Men.... siden han var 3 måneder, har hans nattesøvn været helt umulig.

Op til de tre måneder sov han så godt om natten, og skulle kun op to gange for at spise. Dog sov han ikke mere end 20 minutters lur et par gange i løbet af dagen. Da han så rundede de tre måneder vendte rytmen ligesom på hovedet. Han begyndte at vågne hver time for at spise, og sundhedsplejersken mente, at det blot var et appetitspring.

Efter 14 dage besluttede jeg (i samråd med min sp) at begynde at give ham en flaske til natten. Efter kort tid gik amningen i kludder, og vi begyndte at give ham flaske 3 gange om dagen. Nu får han kun flaske. Det hjalp nogle nætter i starten, at give ham flaske, men til gengæld fik han tynd mave så vi måtte skifte ham op til 5 gange om natten. Vi skiftede så erstatning og maven fik det hurtigt bedre. Men det virker som om, at han herefter ikke har kunnet finde tilbage i den gode søvnrytme, og vågner derfor hver time.

Min sp rådede mig til at gå i gang med grød, og give en flaske vælling til natten. Det har vi så gjort - uden effekt.
Hans spisemønster ser nogenlunde således ud:

Kl. 9.00 flaske - puttes herefter til lur, og kan sove mellem 40min - 1,5 time.

Kl. Ca 11.00 - får hirsegrød med frugtmos (ca 2 spiseskefulde)

Kl. Ca 13.00 - får flaske og puttes til lur, og sover igen mellem 40 ...


Annonce

... min - 1,5 time

Kl. 16.00 - får flaske og puttes til lur, typisk en time

Kl. 18.00 - får grøntsagsmos (ca. 3 terninger og lidt smør og erstatning)

Kl. 19.00 - får tilbudt flaske og spiser max 100 ml.

Kl. Ca 19.30 - puttes til natten med fast ritual.

Kl. 22/23 - får flaske (ca. 120 ml)

Kl. 02/03 - får flaske (ca. 120 ml)

Kl. Ca. 6.00 - får flaske (max 100 ml)

Han spiser max 150 ml ad gangen, og sjældent mere end 120 ml. Jeg har forsøgt at strække tiden mellem måltiderne for at se om han kunne spise mere, og at der måske kunne gå længere mellem måltiderne om natten, men uden held.

Vi putter ham på samme måde hver aften: giver nattøj på, får massage (hvis han vil), flaske, og lægges i liften, hvor han vugges i søvn til den samme melodi. Vi har intet problem med at få ham til at sove, det er mere at holde ham i søvnen, der er en udfordring.

Vi har forsøgt rigtig mange ting efterhånden (ændre ritualer, kiropraktor, zoneterapi og at hjælpe ham tilbage i søvnen) men intet hjælper.

Er der nogle gode råd vi har overset, eller er der noget i forhold til hans madmønster der kan ændres, så det kunne give ham en mere sammenhængende nattesøvn?

Det skal lige siges, at han er glad og frisk om dagen, så han virker ikke mærket af den afbrudte søvn - det er mere os forældre der er ved at omkomme ;-).

Vi håber meget du kan være behjælpelig med nogle gode råd.

Venlig hilsen
To meget trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kosttilskud - børn

Følgende kosttilskud anbefales til børn:

- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.

- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.

- Jerntilskud...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce