Brev:
Grød eller mos? - 4 mdr.

Hej Helen
Så har vi atter et spørgsmål:-) Vores søn er efterhånden blevet 4½ måned. Han er en stor lang dreng på ca. 8 kg og 70 cm. Indtil for nylig ammede jeg og supplerede med profylac på flaske. Nu er jeg så småt ved at stoppe amningen, da det blev mere og mere stresset for os begge. Det gik vist ikke hurtigt nok:-) Vi er samtidig gået fra profylac til NanHA. Han spiser ca. 6-7 flasker af 200 ml. på en dag/nat.
Han er meget interesseret i den mad vi spiser. Følger den med øjnene m.m Når vi drikker af en kop prøver han at tage den ud af hånden på os og i munden på sig selv.
Vi vil gerne så småt begynde med lidt rigtig mad. Han får nogle gange en gulerod eller et stykke agurk at sutte på. Det er han meget glad for.
Vores spørgsmål er så:
Er det bedst at starte med grød eller grøntsagsmos eller kan vi godt introducere både et grødmåltid og et grøntsagsmåltid?
Hvornår på dagen skal de ligge og ...
... skal han tilbydes MME bagefter eller bare vand? Skal vi også prøve at introducere kop/tudekop til disse måltider eller hvordan/hvornår gør man bedst dette?
Han står typisk op omkring kl. 8.00 og kommer i seng kl. 20.00. Hans flasker plejer ca. at ligge omkring kl. 4.30, 9.00, 12,30, 15.30, 18.00, 20.00 og 23.00.
Han sover ca. 30 minutter om formiddagen, 1½ time tidlig eftermiddag og 30 min sen eftermiddag/tidlig aften.
Kan grøntsagsmos (af fx. gulerod, broccoli, kartoffel) fryses ned og varmes op igen i mikroovn? Så kan man jo bare lave en stor portion en gang om ugen og så fryse ned i mindre portioner. En portionsstørrelse til ham regner jeg med er ca.1-2 dl. Er det korrekt? Kan grød også fryses ned (risgrød, majsgrød) selvom der er MME i og så genopvarmes i mikroovn?
Håber du kan finde hoved og hale i vore spørgsmål:-))
Med venlig hilsen og mange tak for nogle altid brugbare svar
Den lille familie
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
Viden om børn:
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor







