Annonce

Annonce

Brev:

Vågner hyppigt og græder


29. november 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Vågner hyppigt og græder

Kære Helen,

Så har jeg endnu et spørgsmål vedrørende søvn hos min ene søn på 5 måneder.

Han bliver nu puttet hver aften kl. 19.30 hvor han er tydeligt træt. Han får nattøj, ren ble, lidt massage og så en aftenflaske. Herefter lægges han i seng mens han stadig er vågen ( men ofte meget døsig) og falder langt de fleste aftener helt uproblematisk i søvn.

Efter 45 minutter vågner han og græder - kan læse i din bog at det skyldes at der skiftes søvnfase - men kan relativt let bringes til ro uden at tage ham op. Herefter starter problemerne - nogle aftener vågner han ca. hver halve time frem til 24-01 tiden og græder.

Det virker ikke som om han er helt vågen hver gang - har ofte lukkede øjne og kaster hovedet fra side til side. Nogle gange har han tabt sutten, men det er langt fra hver gang. Jeg får ham ofte til ro uden at tage ham op - han virker ofte ikke tilfreds med at blive taget op så det prøver jeg at undgå.

Det er ganske opslidende at være på hver halve time hver aften til 24-01-tiden og jeg spekulerer meget på hvad årsagen kan være. Det sker ikke hver aften, men alle aftener er han urolig i søvnen og vågner med kortere eller længere mellemrum. Vi har prøvet med mad men det hjælper sjældent - og han tager meget lidt.

Helt generelt er han svær ...


Annonce

... at få til at spise sin mælk, som jeg ofte "lister" i ham når han er meget tæt på at sove. Helt generelt giver jeg ham ofte mælk før lur - ikke fordi jeg ikke kan få ham til at sove uden, men han spiser bedst når han er døsig.

Vores dagsrytme:

7.30 Vi står op - grød ca. 1/2 dl. Giver ham nogle gange lidt flaske inden (i sengen) for at sikre han får bare lidt mælk på dette tidspunkt, men det bliver ofte kun til 30-40 ml.

ca. 9.30 Puttes til lur og tilbydes mælk - drikker ca. 60 ml. Sover ofte kun 45 min - men lulles enten videre i endnu 45 min eller puttes igen efter 1/2 -1 times oppetid da han bliver pylret.

ca. 12.30 Flaske - spiser ca. 150 ml

ca. 13 - 15 Dagens 2.lur af ca. 1,5 times varighed

ca. 16 flaske - spiser ca. 120 ml

ca. 17 Grøntsagsmos. Jeg har valgt at give ham flaske før mos da han ellers ikke drikker noget mælk. Spiser ca. 1/2 dl og vand af kop.

Ca. 17.30 Powernap nogle aftener afhængig af hvornår sidste lur er afsluttet. Vågner altid efter max 1/2 time.

ca. 19.15 Flaske ca 150 ml.

ca. 01 Flaske ca. 140 ml

Sover herefter til 05 (skal dog have sut 1-3 gange) hvor han bliver noget urolig og skal have sut ofte, indtil han ved 06-tiden kommer over til os og sover videre.

Har du nogle bud på hvad vi kan gøre?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Bøvse

Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.

Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.

Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.

Spædbørn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce