Brev:
Urolig søvn - 5 mdr.

Kære Helen,
Vores 5 mdr. gamle søn sover mildest talt meget dårligt både dag og nat. Vi er efterhånden kommet til et punkt, hvor vi ikke hænger sammen mere og søger derfor efter al den vejledning vi kan få.
Han har ikke sovet igennem på noget tidspunkt, men den sidste måneds tid har han været vågen minimum 10 gange pr. nat. Typisk viser han træthedstegn ved en 18.30-19 tiden og derefter går vi i gang med hans godnatritual, der består af en lille historie og to godnatsange. Derefter ammer jeg ham og så tager det ml. en halv til en hel time at få ham til at sove, hvor vi nynner hans godnatsang, shh'er og trøster ham hvis han bliver ked af det, giver ham hans putte-bamsen m.m..
Han plejer at vågne første gang ved en 21-22 tiden og derefter ca. en eller ...
... flere gange i timen. Typisk vågner han alt mellem kl. 5.30 og 7.30 om morgenen. Det betyder, at ingen af os får en rolig nat og ej heller megen søvn. Med hensyn til hans søvn i løbet af dagen er der ikke megen rytme. Vi har prøvet at lægge mærke til, hvornår han viser træthedstegn i løbet af dagen, men kan ikke gennemskue om der er et mønster.
Kan vi hjælpe ham til at få en mere rolig nat og forhåbentligt mere søvn samt indføre nogle faste søvnperioder i løbet af dagen og i så fald, hvordan bør de så se ud for en lille dreng på 5 mdr.?
Vi ved efterhånden ikke hvad vi skal stille op og er meget søvntrængende!
Håber du kan hjælpe os på vej mod en roligere nat og mere søvn, så vi har overskud til ham og hinanden!
De bedste hilsner,
Viktors meget trætte mor!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Vedligeholdelse af barnevogn
Med det danske vejr skal en barnevogn kunne tåle lidt af hvert, men hvis man vil have at den skal kunne holde længe, så er man nødt til at gøre sig nogle tanker om vedligeholdelse og også medtænke at bruge tid på vedligeholdelse.
For eksempel kan kalecherne ikke tåle stærkt sollys, så vognen skal ind i skyggen, hvis man vil undgå, at den falmer. Stellet kan heller ikke tåle salt fra snesjappet og skal derfor skylles af, når man kommer hjem, hvis man vil undgå rust. Og kassen...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




